Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię gdzie będzie indywidualnie informować o dostępności leków
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:13

Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię gdzie będzie indywidualnie informować o dostępności leków

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię dla pacjentów o brakujących lekach 

Problem z dostępnością leków rozwijał się już od kilku tygodniu, aż dotarł do momentu, kiedy nawet najtańszych i popularnych leków nie można było już dostać w aptekach. Jednak jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, w tej chwili ten problem jest już rozwiązany. Te produkty trafiają do hurtowni, trafiają do aptek. Wznowiona została dystrybucja i dostarczanie substancji do Polski.

Infolinia: pacjenci mogą zadzwonić i spytać, czy lek jest dostępny

Resort zdrowia postanowił ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece. Jak czytamy na Twitterze Ministerstwa Zdrowia, pracownicy NFZ i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku 15.07 za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta udzielać informacji, gdzie można kupić lek, którego brakuje w danej aptece. Bezpłatny numer 800 190 590.

Skąd taki problem z dostępnością leków? Mafia lekowa wciąż działa

Ministerstwo Zdrowia wydało także komunikat wyjaśniający, że braki dostępności niektórych leków to problem globalny, który dotyka wiele krajów Unii Europejskiej. Nie można jednak zapominać o fakcie istnienia “mafii lekowej”, która wywozi z Polski leki, które w naszym kraju są po prostu kilkukrotnie tańsze niż w innych państwach Unii Europejskiej. Innym powodem braku dostępności leków w polskich aptekach jest zamykanie chińskich fakbryk produkujących substancje czynne, które są bazą leków.