Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Minister Zdrowia

Minister Zdrowia

Ministr Zdrowia, Katarzyna Sójka
03.09.2023 08:55 Minister zdrowia potrąciła rowerzystę. 69-letni mężczyzna trafił do szpitala

W sobotę, 2 września, doszło do wypadku z udziałem rowerzysty. Rzecznik wielkopolskiej policji potwierdził, że autem, które brało udział w zdarzeniu kierowała minister zdrowia Katarzyna Sójka. Początkowo zderzenie zostało uznane za kolizję, jednak w sobotę wieczorem zmieniono jego kwalifikację na wypadek, z uwagi na poważniejsze obrażenia rowerzysty.

Narodowy Fundusz Zdrowia
29.03.2023 10:26 Szefostwo NFZ otrzymało spore nagrody. Najwyższa opiewa na ponad 47 tys. zł

Sytuacja w publicznej służbie zdrowia nie napawa optymizmem, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że pacjenci nadal czekają miesiącami na wizyty u specjalistów. „Fakt” informuje, że właśnie w tym trudnym czasie kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia dostało sowite nagrody. 

pexels-frank-meriño-8488619
12.02.2022 01:00 Odszkodowanie za niepożądane skutki po szczepieniu

Już od soboty 12 lutego można składać wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Wniosek jest płatny i kosztuje 200 zł. Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta już jest dostępny wniosek o przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. By ją dostać, trzeba udowodnić, że po przyjęciu szczepionki przebywało się na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub ponad 14 dni w szpitalu. Do 11 lutego, po podaniu ponad 52 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, zarejestrowano ponad 18 tys. NOP-ów – Fundusz daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID19 w trybie szybkiej ścieżki. „Przypominam, że ustawa działa wstecz, to znaczy nawet jeśli powikłanie po szczepieniu nastąpiło w grudniu 2020 r. czy w styczniu ubiegłego roku, to wciąż można ubiegać się o odszkodowanie w ramach Funduszu – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec. Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

z osttaniej chwili polska 2
30.12.2021 01:00 Twardy lockdown nie jest wykluczony. Minister Zdrowia zabrał głos

Adam Niedzielski pytany o twardy lockdown zaznaczył, że niczego nie można wykluczyć. W Radiu ZET minister zdrowia został zapytany także o zapowiadane obowiązkowe szczepienia służb mundurowych i nauczycieli. – To nie jest tak, że możemy sobie działać w konwencji, że mamy pomysł i natychmiast go wdrażamy – powiedział minister o obowiązku szczepień. Minister podał i skomentował najnowsze dane epidemiczne z kraju. – Dzisiejsze statystyki to z jednej strony kontynuacja spadkowego trendu, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Mamy tych zakażeń 14 350. To mniej więcej 15,16 procent mniej niż tydzień temu. Z drugiej strony liczba zgonów jest cały czas bardzo wysoka. Dziś to 709 (zgonów), ale tutaj chcę powiedzieć, że my dokładnie analizujemy strukturę zgonów i te proporcje są coraz bardziej stabilne: cały czas widzimy, że mniej więcej 75 procent to osoby niezaszczepione, a wśród zaszczepionych ponad 70 procent to osoby obciążone wielochorobowością – podał w Radiu ZET szef resortu zdrowia.

JL (18)
11.12.2021 01:00 Restauracje zaczynają sprawdzać certyfikaty covidowe

Na początku grudnia kolejne lokale gastronomiczne ogłaszają swoje antycovidowe restrykcje. W wielu polskich miastach są już bary i restauracje, do których wejdą tylko zaszczepieni, przetestowani lub ozdrowieńcy. Od 15 grudnia obowiązywać będą limity w lokalach, jednak minister zdrowia nie wprowadził konieczności przedstawienia certyfikatu przed wejściem do restauracji. Wiele lokali wzięło sprawę w swoje ręce i już teraz wymagają od swoich gości certyfikatu szczepienia lub bycia ozdrowieńcem.

EN 01493635 0029
05.12.2021 01:00 Niedzielski: zakładamy upaństwowienie pogotowia ratunkowego

Adam Niedzielski był gościem porannego programu RMF FM. Minister poinformował opinię publiczną, że rząd rozważa upaństwowienie ratownictwa medycznego. Niedzielski przyznał w programie, że "zaczyna się poważnie zastanawiać" nad upaństwowieniem ratownictwa medycznego. Do takiej decyzji skłania go napięta sytuacja ze strajkującymi medykami.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
29.11.2021 01:00 Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do niezaszczepionych. Wiadomość otrzyma 900 tys. osób

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS do osób niezaszczepionych przeciw Covid-19, które mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta. Wiadomość od resortu ma ich zachęcić do zaszczepienia się. Wiadomość tekstowa będzie brzmiała: "UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna". Takiego SMSa może spodziewać się 900 tysięcy właścicieli Internetowego Konta Pacjenta, którzy nie zaszczepili się przeciw COVID-19. – Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych, dlatego podejmujemy kolejne działania by dotrzeć z informacją o szczepieniach do jak najszerszej grupy osób. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, stąd dzisiejsza akcja nie będzie ostatnią – ostrzegł minister zdrowia dr Adam Niedzielski. – Przymierzamy się również do wysyłki wiadomości tekstowych zachęcających do szczepień do osób kończących kwarantannę – dodał. Ministerstwo Zdrowia już wcześniej wysyłało wiadomości, poprzednio SMS dostały osoby zaszczepione. MZ wysłało 15,5 mln smsów z informacją o szczepieniach dawką przypominającą po sześciu miesiącach od pełnego wyszczepienia oraz 5 mln wiadomości do osób 50 plus, które mogą zaszczepić się po pięciu miesiącach. Na tę chwilę w pełni zaszczepione są 20 398 724 osoby. Oznacza to, że wciąż niezaszczepionych jest około 17 milionów Polek i Polaków.

pexels-pixabay-236380
28.10.2021 02:00 Na Okęciu będzie działał szpital tymczasowy

Na Okęciu powstanie szpital tymczasowy, swoją działalność rozpocznie w najbliższych dniach. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska, szpital przyjmie pierwszych pacjentów 1-2 listopada.Szpital taki działał już w czasie poprzedniej fali epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. – Liczba osób, które są przyjmowane do szpitali jest dość duża, także osób, które wymagają respiratorów. Nasze plany, przygotowane razem z wojewodami, powodują, że uruchamiamy coraz to nowe łóżka covidowe, kolejne oddziały. Kolejne szpitale tymczasowe także będą uruchamiane, aby łóżek wystarczyło dla wszystkich pacjentów – powiedział w Polsat News Kraska.Pytany, czy planowane jest ponowne otwarcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, Kraska powiedział, że "jeżeli będzie taka potrzeba". "Mam nadzieję, że nie - na Mazowszu także otwieramy oddziały w szpitalach stacjonarnych" - dodał.Kraska ocenił także, że pacjenci z COVID-19 trafiają do szpitali w coraz gorszym stanie. – To jest troszeczkę inne fala, niż poprzednie, ponieważ w poprzedniej fali ten okres od wystąpienia objawów, do trafienia pacjenta do szpitala, to było około dwóch tygodni. Teraz jest to 3-4 dni, nawet czasem krócej" - zauważył. Zaapelował, żeby w przypadku gorszego samopoczucia i objawów przeziębienia wykonać test na zarażenie SARS-Cov2. "Tutaj czas gra wielką rolę – dodał. Od dwóch dni w Polsce wykrywanych jest więcej niż 8 tysięcy zakażeń koronawirusem w ciągu doby.

Apteka i kolejka przed nią
05.07.2021 02:00 Refundacja leków znacznie szczuplejsza. Rząd usunął sporą liczbę preparatów z listy

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wycofaniu z refundacji 30 leków znajdujących się w europejskich standardach leczenia onkologicznego. Dostęp do tych leków przekracza możliwości finansowe zdecydowanej większości pacjentów.Z tego artykułu dowiesz się:Ministerstwo Zdrowia wycofało z refundacji 30 leków stosowanych w leczeniu onkologicznymO jakie leki chodziCo decyzja resortu oznacza dla pacjentów leczących się onkologicznie

Marek Bazak/EAST NEWS
29.06.2021 02:00 Rząd usuwa mnóstwo leków z refundacji. Dla chorych Polaków to kwestia życia i śmierci

Ministerstwo Zdrowia postanowiło usunąć kolejne leki z listy refundacji. Tym razem na dodatkowy wydatek muszą przygotować się osoby, które walczą z nowotworami. Ignorowanie potrzeb pacjentów poprzez ograniczanie dofinansowania tylko pogłębia ich problemy zdrowotne.Z tego artykułu dowiesz się:Które leki zniknęły z listyNa czym polega refundacja ratunkowaJakich niedopatrzeń nieustannie dopuszcza się rząd

PIOTR GRZYBOWSKI/East News
27.06.2021 02:00 Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Od 1 lipca nie przedłuży 71 umów

Przychodnie lekarskie, które udzielały za dużo teleporad zostaną zamknięte. Od 1 lipca wielu pacjentów może zostać zmuszonych do zmiany lekarza rodzinnego. Za wojnę resortu z lekarzami zapłacą Polacy.Z tego artykułu dowiesz się:Co stanie się z pacjentami zamkniętych placówekKto zapłaci za wojnę resortu

Piotr Molecki/East News
26.06.2021 02:00 Rząd będzie dzwonił do osób niezaszczepionych. Minister zdrowia potwierdził

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że rząd planuje telefony do osób niezaszczepionych. W ciągu najbliższych dni ma zostać wykonanych milion połączeń.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie działania promujące szczepienia podjął rządCzemu ma służyć telefon do niezaszczepionychIle osób w kraju jest zaszczepionych

Profilaktyka 40 plus podpisana przez ministra zdrowia
15.06.2021 02:00 Profilaktyka 40 plus. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

Zgodnie z zapowiedziami rusza program "Profilaktyka 40 plus", znany również pod nazwą "500 plus na zdrowie". Już od przyszłego miesiąca olbrzymia grupa Polaków uzyska jednorazowy dostęp do darmowego pakietu badań diagnostycznych. Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy rusza program "Profilaktyka 40 plus"Co zawierał będzie pakiet dla kobietCo zawierał będzie pakiet dla mężczyzn

Łukasz Szumowski chce pomników dla nowego ministra
06.06.2021 02:00 Łukasz Szumowski o nowym ministrze cyfryzacji Januszu Cieszyńskim: Powinien mieć stawiane pomniki

Trzymający się z dala od medialnego zgiełku były minister zdrowia Łukasz Szumowski udzielił obszernego wywiadu portalowi Interia.pl. Nie może w nim nachwalić się swojego dawnego zastępcy Janusza Cieszyńskiego, który właśnie wrócił do rządu. Według Łukasza Szumowskiego Cieszyńskiemu należą się pomniki i to w każdej gminie. Sprawdźcie za co. Z tego artykułu dowiesz się:Za co zdaniem Łukasza Szumowskiego jego byłemu zastępcy należą się pomnikiCzego Szumowski zazdrości Adamowi NiedzielskiemuJak były minister zdrowia tłumaczy sprawę zakupu respiratorów

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
25.05.2021 02:00 Niedzielski o szczepieniach w czerwcu: będzie wyjątkowo sprawnie

Szczepienie w czerwcu będzie prawdopodobnie przebiegało wyjątkowo sprawnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że zbliżamy się do punktu przesilenia, w którym to preparat będzie czekał na pacjenta. Szef resortu uspokaja, że nawet na zalegające w magazynach szczepionki z pewnością znajdą się chętni.Z tego artykułu dowiesz się:Jak zdaniem ministra zdrowia będzie wyglądało szczepienie w czerwcuJaki plan ma rząd względem niewykorzystanych preparatówJak Adam Niedzielski skomentował chęć Polaków do przyjmowania szczepionki

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policja
22.05.2021 02:00 W lipcu startuje 500 plus na zdrowie. Minister opowiedział, co będzie wchodzić w skład pakietu

500 plus na zdrowie wejdzie w życie już w lipcu bieżącego roku. Tym razem pieniądze nie zostaną przyznane dzieciom, a dorosłym po 40. roku życia. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził szczegóły programu zdrowotnego.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest zdrowotne 500 plusKto będzie mógł skorzystaćKiedy rusza program

Jakub Kaminski/EAST NEWS
22.05.2021 02:00 Adam Niedzielski podał kolejną datę luzowania obostrzeń

Obostrzenia już niebawem mogą zostać jeszcze bardziej złagodzone. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że nowy harmonogram zmian w codziennym funkcjonowaniu zostanie zaprezentowany na początku czerwca. W ocenie szefa resortu pojawiają się już pierwsze symptomy odporności populacyjnej, więc rząd „nie ma argumentów, aby nie przywracać normalnego życia”.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy obostrzenia mogą zostać zmienioneJakich poluzowań można się spodziewaćJakie są najnowsze modyfikacje w harmonogramie restrykcji

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.
20.05.2021 02:00 Zadbasz o zdrowie z nowym programem, rząd już zapowiedział. Od czerwca 500 zł dla dorosłych

500 plus na zdrowie ominie dzieci - wynika z najnowszych zapowiedzi ministerstwa zdrowia. Zdrowotne 500 plus ma przysługiwać osobom, które ukończyły 40. rok życia i umożliwić profilaktykę chorób zaniedbanych w dobie pandemii koronawirusa.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest "500 plus na zdrowie"Do kogo jest skierowaneGdzie znajdziemy bon na zdrowie

Polska Pilne
19.05.2021 02:00 Strajk generalny w całej Polsce. Pielęgniarki zapowiadają ogromną akcję

Strajk to ostateczność, do której zostały zmuszone polskie pielęgniarki. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiada, że już 7 czerwca odbędzie się akcja ostrzegawcza w szpitalach w całej Polsce. To reakcja na zerwane rozmowy z ministrem zdrowia i ignorowanie postulatów.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego pielęgniarki zdecydowały się na strajkCzego się domagająJakie działania podjęły w ostatnim czasie

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
19.05.2021 02:00 Zadbaj o swoje zdrowie z nowym programem rządu. Od czerwca 500 zł, ale tylko od określonego wieku

500 plus tym razem ma wspierać nie dzieci, a dorosłych. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy bon, który będzie można spieniężyć na badania i diagnostykę. Jednak nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego rząd zdecydował się na kolejny dodatekDo kogo trafi zdrowotne 500 plusNa jakie badania będzie można przeznaczyć bon

Flickr/Narodowy Bank Polski, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
14.05.2021 02:00 500 plus na zdrowie. Nowy program Ministerstwa Zdrowia obejmie Polaków powyżej 40. roku życia

500 plus tym razem nie na dziecko, a na opiekę medyczną. Nowy program resortu zdrowia zakłada wprowadzenie bonów, które będzie można spieniężyć na diagnostykę i badania. Na wsparcie od rządu będzie mógł liczyć każdy Polak po 40. roku życia. Z tego artykułu dowiesz się:Na czym ma polegać zdrowotne 500 plusDlaczego rząd chce wprowadzić nowe wsparcieNa jakie badania będzie można przeznaczyć bon

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
13.05.2021 02:00 Szykuje się 500 plus na opiekę medyczną. Skorzystać będzie można także w placówkach prywatnych

500 plus tym razem nie na dziecko, a na usługi medyczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie bonu, który będzie można spieniężyć zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Zdaniem ekspertów propozycja rządu nie odmieni oferty medycznej, ponieważ pacjentowi badania się należą.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest cel nowej inicjatywyNa jakie badania będzie można wykorzystać nowe 500 plusCo na temat dodatku uważają specjaliści

Pexels/MART PRODUCTION
04.05.2021 02:00 Indyjska odmiana wirusa. Ognisko wśród zakonnic po rekolekcjach

Indyjska odmiana wirusa dotarła już do Polski. Jak na razie zarejestrowano dwa ogniska zmutowanego patogenu - pod Warszawą i w Katowicach. Wśród zakażonych są siostry zakonne, które uczestniczyły w rekolekcjach. Jedna z nich zmarła, choć nadal trwają badania, czy była zarażona nową odmianą koronawirusa.Z tego artykułu dowiesz się:Ile osób zaraziło się dotychczas zmutowanym wirusemJakie działania w tym zakresie podejmuje władzaW jaki sposób siostry zakonne mogły zakazić się nową odmianą koronawirusa

Marek Bazak/EAST NEWS
30.04.2021 02:00 Maseczki mamy ściągnąć 15 maja. Ale trzeba spełnić warunek

Maseczki już niebawem przestaną być obowiązkowe na świeżym powietrzu. Złagodzenie tego uciążliwego obostrzenia jest jednak uzależnione od jednego kluczowego warunku. Okazuje się, że trzy wschodnie województwa spełniają go już teraz. Inne regiony pozostają daleko w tyle.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki wskaźnik pozwoli na zluzowanie obostrzeń w kontekście noszenia maseczekKtóre województwa już teraz spełniają wymóg narzucony przez rządJaką strategię względem zakrywania nosa i ust przyjęły inne państwa

Piotr Molecki/EAST NEWS
26.04.2021 02:00 Ograniczenia wycofują 4 maja. Zabiegi planowe będą odbywać się normalnie

Ograniczenia, którymi objęto zabiegi planowe, już na dniach zostaną zlikwidowane. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że wznowienie leczenia w innych obszarach niż COVID-19 jest możliwe dzięki spadkom w koronawirusowych wskaźnikach. Rząd zamierza dodatkowo wspierać Polaków poprzez nowy plan poprawy zdrowia.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy ograniczenia w zabiegach planowych zostaną zniesioneIle łóżek zostanie skierowanych do regularnego systemu ochrony zdrowiaZ jakich elementów składa się nowy program poprawy zdrowia Polaków

Jakub Kaminski/EAST NEWS
21.04.2021 02:00 Dziś zapadną decyzje ws. obostrzeń. Możliwa regionalizacja restrykcji

Obostrzenia zostaną częściowe złagodzone – takie zapewnienie padło z ust rzecznika rządu Piotra Müllera. Jednak przedstawiciel władzy ostrzega, że na razie nie ma przestrzeni do zbyt dużych poluzowań. Wszystko wskazuje na to, że rząd może powrócić do restrykcji regionalnych.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie mogą zostać wprowadzone nowe obostrzeniaKtóre regiony mogłyby liczyć na taryfę ulgowąOd czego zależy decyzja w tej sprawie

PILNE czerwona
20.04.2021 02:00 Jutro konferencja prasowa ws. obostrzeń. Wiemy, czego możemy się spodziewać

Obostrzenia mogą zostać poddane korekcie jeszcze przed majówką. Decyzja w tej sprawie zależy od wskaźników pandemicznych, które Ministerstwo Zdrowia odnotuje we wtorek. Już jutro mamy poznać szczegóły nowej rządowej strategii hamowania pandemii. W grę wchodzi regionalizacja restrykcji.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie obostrzenia obowiązują na ten momentOd czego zależy ewentualnie złagodzenie restrykcjiKtóre regiony mają szanse na największe poluzowania

Pexels/Anna Shvets
16.04.2021 02:00 Maseczki poza budynkami nie będą obowiązkowe. Ważne słowa ministra

Maseczki wkroczyły do pandemicznej rzeczywistości dokładnie rok temu. Od końcówki lutego są jedynym dozwolonym środkiem ochronnym, którego trzeba używać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w większości miejsc zamkniętych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że zasłanianie nosa i ust może być nieobowiązkowe poza budynkami. Decyzję w tym zakresie uzależnia od jednego warunku.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie maseczki są obowiązkoweCo o konieczności zasłaniania nosa i ust poza budynkami mówi minister zdrowiaJakie zasady zakrywania twarzy obowiązują w innych państwach