BiznesINFO.pl
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Dziś zapadną decyzje ws. obostrzeń. Możliwa regionalizacja restrykcji

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Obostrzenia zostaną częściowe złagodzone – takie zapewnienie padło z ust rzecznika rządu Piotra Müllera. Jednak przedstawiciel władzy ostrzega, że na razie nie ma przestrzeni do zbyt dużych poluzowań. Wszystko wskazuje na to, że rząd może powrócić do restrykcji regionalnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie mogą zostać wprowadzone nowe obostrzenia

  • Które regiony mogłyby liczyć na taryfę ulgową

  • Od czego zależy decyzja w tej sprawie

Obostrzenia do zmiany już dzisiaj

Obostrzenia po raz kolejny zostaną poddane korekcie. W ten sposób polski rząd chce reagować na dość stabilną sytuację epidemiczną, z którą mamy do czynienia w ostatnich dniach. Dzienny przyrost zakażeń jest daleki od rekordów, a liczba hospitalizacji i zajętych respiratorów utrzymuje się na wysokim, choć niezmiennym poziomie.  

Obostrzenia będą głównym tematem rozmów w trakcie dzisiejszego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które rozpocznie się o godz. 10. Tuż po nim minister zdrowia Adam Niedzielski ma zaprezentować, w jakiej pandemicznej rzeczywistości będziemy funkcjonować w najbliższym czasie. Jakie plany ma rząd?

Z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że możemy liczyć na drobne poluzowania. - Na pewno w przyszłym tygodniu kilka rzeczy zostanie skorygowanych, wraz ze zmniejszającą się liczbą zachorowań, którą widzimy - oznajmił przedstawiciel władzy. Onet podaje, że jeden z sektorów, który być może powróci do regularnego funkcjonowania to usługi.

Co z otwarciem ogródków restauracyjnych? Na ten krok zdecydowało się kilka państw europejskich m.in. Wielka Brytania. Jednak Piotr Müller twierdzi, że taki wariant nie był na razie rekomendowany przez Radę Medyczną, która działa przy premierze. - W tej chwili skala zakażeń jest jeszcze zbyt duża - podsumował rzecznik rządu na antenie Polsat News.

Obostrzenia regionalne. Niektóre województwa bez szans na poluzowanie restrykcji

Minister zdrowia już niejednokrotnie dawał do zrozumienia, że jest zwolennikiem regionalizacji obostrzeń. Z ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że ta strategia może zostać ponownie wdrożona już od przyszłego tygodnia.

Wśród omawianych wariantów znalazła się propozycja podzielenia Polski na trzy strefy. W pierwszej z nich dzieci z klas I-III miałyby powrócić do nauki w trybie stacjonarnym. Przedstawiciele resortów zdrowia i edukacji konsekwentnie podkreślają, że ponowne otwarcie podstawówek to absolutny priorytet.

Które regiony mogą liczyć na mniej surowe obostrzenia? Pandemiczne wskaźniki sugerują, że największe poluzowania są możliwe w trzech województwach - warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. Na Mazurach wskaźnik zachorowań oscyluje bowiem w granicach 30 na 100 tys. mieszkańców.

Druga strefa również może liczyć na lżejsze obostrzenia w postaci nauczania hybrydowego w klasach I-III. Zgodnie z tą strategią jednego dnia połowa uczniów ma uczyć się w szkole, a druga połowa w domu. Kolejnego dnia następuje wymiana. Takie obostrzenia mogą zostać wdrożone np. na Mazowszu, Pomorzu, w Wielkopolsce i Małopolsce.

Które wskaźniki będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o obostrzeniach? Rząd nie koncentruje się już tylko na dziennej liczbie nowych przypadków koronawirusa. Bardzo ważne jest także obłożenie szpitali i zajętość respiratorów. Według wczorajszych danych hospitalizowanych jest 31 938 osób. To liczba nadal bardzo wysoka, choć stabilna od około dwóch tygodni. Z pomocy respiratora korzysta obecnie 3 287 pacjentów.

Właśnie te dwa dodatkowe wskaźniki sprawiają, że przestrzeni do zmniejszenia restrykcji nie ma na Śląsku i Dolnym Śląsku. RMF FM donosi, że w województwie śląskim zajętych jest praktycznie 90 proc. wszystkich dostępnych miejsc w szpitalach. W tym regionie dotychczasowe obostrzenia zostaną prawdopodobnie wydłużone o kolejny tydzień.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Kobieta z reklamowkami w reku wracajaca do domu po zakupach na bazarku

Sieć Carrefour uruchomiła nowy koncept w Polsce. Kupicie tam produkty z drugiej ręki

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Obostrzeniaminister zdrowiaKoronawirus

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >