Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Bezpieczeństwo każdego dnia – jak dbać o higienę w pracy?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 07.04.2021 02:00

Bezpieczeństwo każdego dnia – jak dbać o higienę w pracy?

Materiał zewnętrzny
Materiał zewnętrzny

Wydawać się może niektórym, że jeśli minie odpowiednio dużo czasu, to każdy z nas będzie po przebytym zakażeniu, jednak ten scenariusz nie musi być prawdziwy. Jak chronić siebie, swoich pracowników i rodziny?

Tym artykułem rozpoczynamy cykl, w którym omówimy sposoby zapobiegania rozprzestrzeniania się nie tylko aktualnej pandemii, lecz także innych od lat istniejących zagrożeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Wyjaśniamy dlaczego warto i jak można codziennie stosować skuteczną dezynfekcję w pracy, w domu i w przestrzeni publicznej.

W jaki sposób dochodzi do infekcji i co nam grozi?

Do infekcji może dochodzić drogą kropelkową lub przez pośredni i bezpośredni kontakt z osobami i przedmiotami zakażonymi różnymi drobnoustrojami lub wirusami.

grafika-2-1617796503
Materiał Zewnętrzny

Jakie drobnoustroje czają się na nas w codziennym życiu?

Świadomość zagrożenia jakie wiąże się z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest w Polsce dość dobrze zbudowana. Chociaż nadal można podzielić ludzi na „wierzących i niewierzących”, to zdecydowana większość społeczeństwa rozumie problem i poważnie traktuje obowiązek przestrzegania zasad dezynfekcji i zachowania dystansu. Ale czy równie duża grupa osób jest świadoma zagrożeń jakie płyną z drobnoustrojów, o których nie mówi się równie często, co o koronawirusie? Przykłady tego, co możemy „złapać” każdego dnia:

 • wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) wywołujący potocznie nazywane kurzajki, których trudno się pozbyć a przenoszą się np. poprzez podanie dłoni;

 • wirus opryszczki (HSV1 i HSV2) wywołujący nie tylko brzydko wyglądające zapalenia warg i jamy ustnej, lecz także groźne dla życia zapalenie mózgu i wysoce nieprzyjemne zakażenie narządów płciowych;

 • wirusy grypy wywołujące infekcje z poważnymi objawami i groźnymi powikłaniami;

 • bakterie: paciorkowce (Streptococcus) wywołujące zapalenie gardła, płuc, wsierdzia, opon mózgowych; gronkowce (Staphylococcus) wywołujące choroby układu oddechowego, moczowego, pokarmowego, ropne zakażenia skóry, zapalenie opon mózgowych; pałeczki okrężnicy (E. coli) wywołujące dotkliwe zakażenia układu pokarmowego i moczowego, zapalenie płuc, a nawet sepsę; salmonella, którą zarazić można się zarówno poprzez kontakt z zakażoną żywnością, pojemnikami (np. na jajka), jak i z chorym człowiekiem – zakażenie salmonellą może prowadzić do chorób układu pokarmowego i do odwodnienia zagrażającego życiu szczególnie niemowląt i małych dzieci;

 • wirus zapalenia wątroby typu A (HAV) wywołujący tzw. żółtaczkę pokarmową, nazywany również chorobą brudnych rąk;

 • pasożyty wywołujące owsicę i tasiemczycę;

 • grzyby, z czego ponad 200 gatunków wywołujących wysoce zaraźliwe choroby skóry. 

Jak widzimy, jest tego całkiem sporo, a choroby wywołane powyższymi patogenami nieraz mają groźniejszy przebieg niż niektóre przypadki zakażenia koronawirusem i również mogą doprowadzić do zgonu.

grafika-1-1617796573
Materiał Zewnętrzny

Przestrzegając zasad higieny i stosując skuteczną dezynfekcję w pracy, chronisz siebie, swoich pracowników i swoją rodzinę

Narzucone w związku z pandemią koronawirusa obostrzenia i zasady zachowania higieny pozwolą nam w przyszłości uniknąć groźnych chorób różnego pochodzenia. Nauczeni dobrych praktyk i przyzwyczajeni do zasad bezpieczeństwa będziemy mogli cieszyć się zdrowiem swoim i swojej rodziny. Na codzienną higienę i dezynfekcję powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy po pracy mamy kontakt z małymi dziećmi, osobami przebywającymi w szpitalu, przewlekle chorującymi lub z seniorami.

Myj i dezynfekuj nie tylko ręce

Powoli przywykliśmy do noszenia maseczek i rękawiczek jednorazowych w miejscach publicznych. Wiemy nawet, jaką piosenkę trzeba w myślach zaśpiewać, żeby mycie rąk trwało wystarczająco długo. Najczęściej jednak zapominamy, że dezynfekować powinniśmy nie tylko dłonie, lecz także przedmioty, których dotykamy.

trisept-5-l-1617804856
undefined

Jak zadbać o przestrzeganie zasad higieny w pracy?

Właściciele firm i decyzyjni pracownicy administracji powinni zadbać o zapewnienie wystarczającej czystości w miejscach pracy oraz o zamieszczenie stosownych komunikatów i instrukcji pracownikom (np. w formie tablic informacyjnych, infografik, naklejek przypominających o higienie i obowiązkowym dystansie). Pracownicy powinni mieć łatwy dostęp do środków dezynfekcyjnych (m.in. w toalecie, w jadalni pracowniczej, przy biurkach).

Wielu pracodawców decyduje się na umieszczenie przy wejściu automatycznych urządzeń do bezdotykowej dezynfekcji rąk [zobacz online]

dyspenser-1617796680
Materiał Zewnętrzny

Aby wzmocnić wewnętrzny PR firmy oraz zachęcić swoich pracowników do przestrzegania higieny, co pozwoli uniknąć fali zwolnień lekarskich, można zdecydować się na zaopatrzenie ich w zestawy kieszonkowych produktów biobójczych. 

Rekomendowane przez nas produkty pochodzą od farmaceutycznego producenta, a ich skład zawiera 80% alkoholu w przypadku Trisept MAX i 78% w Trisept żel. Produkty spełniają normy sanitarne (m.in.: PN-EN 1500, PN-EN 13727, PN-EN 13624, PN-EN 12791, PN-EN 14476, PN-EN 13687) i mają potwierdzone działanie biobójcze na wirusy, bakterie i grzyby.

Warto zauważyć: w składzie Trisept MAX znajduje się gliceryna, która pozwoli chronić skórę przed przesuszeniem, a w składzie Trisept Żel poza gliceryną znajdziemy także d-pantenol, co daje efekt podwójnej pielęgnacji skóry dłoni.

trisept-kieszonkowe-1617796696
Materiał Zewnętrzny

Zarówno w pracy, jak i w domach powinniśmy zadbać o możliwie częstą dezynfekcję następujących przedmiotów:

 • telefon, smartfon, słuchawki (o których często zapominamy);

 • klucze, karta identyfikacyjna, karta płatnicza;

 • portfel (jeśli to możliwe unikajmy płatności gotówkowych);

 • kierownica auta, drążek dźwigni zmiany biegów, manetki kierunkowskazów, wycieraczek;

 • klamki, guziki (od windy, ekspresu do kawy), uchwyty (lodówki, kuchenki mikrofalowej, czajnika), przełączniki światła;

 • klawiatura komputera, myszka, laptop, kabel i wtyczka ładowarki;

 • powierzchnia biurka, akcesoria biurowe, długopisy;

 • klamry od paska (o ile ubrania pierzemy dość często, zwykle zapominamy o paskach do spodni, które powinniśmy dezynfekować);

 • gąbki do mycia naczyń (to prawdziwe siedlisko bakterii możliwie często wymieniamy na nowe);

 • ręczniki (w pracy używamy papierowych, domowe ręczniki często pierzemy w wysokich temperaturach).

Do prawidłowej dezynfekcji należy używać produktów biobójczych o potwierdzonej skuteczności.

Więcej informacji o skutecznych sposobach zapobiegania zakażeniom znajdziesz na >tej stronie<