Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Od 1 lipca nie przedłuży 71 umów
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 27.06.2021 02:00

Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Od 1 lipca nie przedłuży 71 umów

PIOTR GRZYBOWSKI/East News
PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Przychodnie lekarskie, które udzielały za dużo teleporad zostaną zamknięte. Od 1 lipca wielu pacjentów może zostać zmuszonych do zmiany lekarza rodzinnego. Za wojnę resortu z lekarzami zapłacą Polacy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co stanie się z pacjentami zamkniętych placówek

  • Kto zapłaci za wojnę resortu

Przychodnie lekarskie do zamknięcia

Przychodnie lekarskie z 10 województw świadczące podstawową opiekę zdrowotną nie dostały przedłużenia umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Ministerstwo zdrowia poinformowało, że chodzi o te placówki, które w dobie pandemii COVID-19 udzieliły ponad 90 proc. teleporad.

NFZ przestrzega, że pacjenci nie pozostaną bez opieki. Jednocześnie portal prawo.pl informuje, że NFZ dopiero kontaktuje się z poszczególnymi placówkami i pyta, czy te przyjmą pacjentów ze zlikwidowanych przychodni lekarskich.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pokazał wszystkim, że słucha skarg pacjentów, ale jednocześnie wytoczył wojnę lekarzom. 30 czerwca br. kończą się umowy 2 tys. przychodni lekarskich, a te nie chcą przedłużać kontraktów na zasadach określonych przez NFZ.

Przychodnie lekarskie zlikwidowane

Problem polega na tym, że resort likwiduje przychodnie lekarskie będące jedynymi w okolicy. W jednym województwie może zostać zlikwidowanych nawet kilkanaście placówek.

Marek Zawadzki, lekarz rodzinny w rozmowie z portalem uznał zachowanie lekarzy za oburzające. Z kolei prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka kwituje krótko: - Doszliśmy do totalnej paranoi.

Resortowa rewolucja w przychodniach lekarskich może negatywnie odbić się na osobach starszych i schorowanych. Z danych wynika, że w jednej z ukaranych przychodni jest 14 tys. pacjentów, a 3,5 tys. z nich to seniorzy.

NFZ walczy także z przychodniami dla dzieci. Badanie Fundacji My Pacjenci pokazuje, że większość osób mogła liczyć jedynie na teleporadę, a inni odbili się od drzwi przychodni lekarskiej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]