Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Profilaktyka 40 plus. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.06.2021 02:00

Profilaktyka 40 plus. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie

Profilaktyka 40 plus podpisana przez ministra zdrowia
PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Zgodnie z zapowiedziami rusza program "Profilaktyka 40 plus", znany również pod nazwą "500 plus na zdrowie". Już od przyszłego miesiąca olbrzymia grupa Polaków uzyska jednorazowy dostęp do darmowego pakietu badań diagnostycznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy rusza program "Profilaktyka 40 plus"

  • Co zawierał będzie pakiet dla kobiet

  • Co zawierał będzie pakiet dla mężczyzn

"Profilaktyka 40 plus" już od lipca

Rusza zapowiadany od dłuższego czasu program "Profilaktyka 40 plus", znany również pod nazwą "500 plus na zdrowie". Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał w poniedziałek rozporządzenie dotyczące programu.

O szczegółach programu informuje Ministerstwo Zdrowia w wydanym na stronie internetowym komunikacie.

Od 1 lipca, zgodnie z nazwą programu, osoby po 40 roku życia otrzymają jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. W tym dniu również mają zostać zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów, celem zwiększenia do nich dostępności.

Cytowany w komunikacie szef resortu zdrowia podkreślił, że społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, a większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często "efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym".

- „Profilaktyka 40 PLUS” ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki - apeluje minister zdrowia.

By skorzystać z programu konieczne jest wypłenienie ankiety znajdującej się w Internetowym Koncie Pacjenta, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, dzięki czemu wygenerowane zostanie zlecenie pakietu badań odpowiedniego dla płci. Alternatywą dla osób nie posiadających konta ma być wsparcie konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Z badań będzie można skorzystać w placówkach realizujących program "Profilaktyka 40 plus".

Co się znajdzie w pakietach?

Program zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie kobietom i mężczyznom. Przewidziano również pakiet wspólny.

Pakieta badań dla kobiet zawiera: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy; ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe); kreatynina; badanie ogólne moczu; kwas moczowy; krew utajona w kale.

Z kolei pakiet badań dla mężczyzn zawiera: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi; stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy; stężenie glukozy; ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe); kreatynina; badanie ogólne moczu; kwas moczowy; krew utajona w kale; PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera natomiast: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), oraz ocenę miarowości rytmu serca.

"Profilaktyka 40 plus" będzie realizowany od 1 lipca do końca tego roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]