Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 500 plus na zdrowie. Nowy program Ministerstwa Zdrowia obejmie Polaków powyżej 40. roku życia
Maria Glinka
Maria Glinka 14.05.2021 02:00

500 plus na zdrowie. Nowy program Ministerstwa Zdrowia obejmie Polaków powyżej 40. roku życia

Flickr/Narodowy Bank Polski, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Flickr/Narodowy Bank Polski, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

500 plus tym razem nie na dziecko, a na opiekę medyczną. Nowy program resortu zdrowia zakłada wprowadzenie bonów, które będzie można spieniężyć na diagnostykę i badania. Na wsparcie od rządu będzie mógł liczyć każdy Polak po 40. roku życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym ma polegać zdrowotne 500 plus

  • Dlaczego rząd chce wprowadzić nowe wsparcie

  • Na jakie badania będzie można przeznaczyć bon

500 plus na zdrowie. Czas zadbać o inne schorzenia

500 plus na zdrowie ma skłonić Polaków do zadbania o zdrowie. Przez ostatnie miesiące, kiedy planowane zabiegi były przekładane, personel medyczny koncentrował się przede wszystkim na udzielaniu pomocy osobom zakażonym koronawirusem. Jednak trzecia fala pandemii odpuszcza, a akcja szczepień przyspiesza, co pozwala na przewartościowanie priorytetów.

Dla Ministerstwa Zdrowia kluczowe jest obecnie leczenie schorzeń, które w czasie pandemii zostały zaniedbane. Diagnostykę w tym zakresie ma ułatwić nowy bon na zdrowotne 500 plus.

Radio Zet donosi, że wsparcie będzie przysługiwało wszystkim Polakom w wieku 40+. Bon na 500 zł będzie można spieniężyć nie tylko w placówkach publicznych. 500 plus będzie akceptowane również w placówkach prywatnych, które nie mają umowy z NFZ. Koszt świadczenia pokryje Ministerstwo Zdrowia.

500 plus na diagnostykę

Na jakie badania będzie można wykorzystać nowe 500 plus? Zakres diagnostyczny będzie różnił się ze względu na wiek i płeć. Pod uwagę będzie brana także historia medyczna pacjenta. 500 plus na zdrowie będzie można odebrać na Internetowym Koncie Pacjenta.

Minister zdrowia Adam Niedzielski twierdzi, że bon na diagnostykę umożliwi Polakom zweryfikowanie wszystkich wskaźników, które pojawiają się w różnych schorzeniach np. nowotworowych, cukrzycowych czy kardiologicznych. - Tak, żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo - tłumaczył szef resortu.

Jakie badania będą zalecane? Wśród nich znajdą się m.in. mammografia i cytologia dla kobiet oraz badanie prostaty dla mężczyzn. 500 plus umożliwi także diagnostykę chorób przewlekłych np. cukrzycy.

Każdemu badaniu, które będzie przeprowadzane w ramach zdrowotnego 500 plus, mają towarzyszyć także obowiązkowe pomiary. Medycy będą każdorazowo sprawdzali poziom cholesterolu i ciśnienie pacjenta. Przy każdym badaniu ma być także sporządzany lipidogram (badanie lipidów w osoczu krwi).

Z 500 plus skorzysta również system ochrony zdrowia. Bon umożliwi bowiem identyfikację najbardziej palących problemów, z którym zmaga się społeczeństwo po najtrudniejszych momentach pandemii.

Czy bon przyniesie lepsze efekty niż 500 plus na dziecko?

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Niedzielski przyznał, że bardziej szczegółowe informacje na temat zdrowotnego 500 plus zostaną przedstawione w czerwcu 2021 r. Pojawia się jednak wątpliwość, czy dodatek o wartości 500 zł tym razem przyniesienie zamierzone rezultaty?

Przypomnijmy, że nadrzędnym celem 500 plus na dziecko było podniesienie dzietności. Ten efekt został osiągnięty tylko na chwilę - w 2017 r. liczba urodzeń przekroczyła 400 tys. Jednak zaledwie rok później na świat przyszło 388 tys. dzieci, nie wspominając już o 2020 r., kiedy to wskaźnik urodzeń spadł do 355 tys. Był to najniższy poziom od 2003 r.

Jednak wątpliwości co do 500 plus "na zdrowie" nie brakuje. Ma je chociażby Rafał Janiszewski, właściciel warszawskiej kancelarii prawnej, świadczącej usługi doradcze podmiotom leczniczym. - Generalnie już teraz pacjentowi należą się te badania - przyznał ekspert. 500 plus na zdrowie musi zatem różnić się od obecnej oferty służby zdrowia, aby miało szanse odnieść sukces.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]