Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ograniczenia wycofują 4 maja. Zabiegi planowe będą odbywać się normalnie
Maria Glinka
Maria Glinka 26.04.2021 02:00

Ograniczenia wycofują 4 maja. Zabiegi planowe będą odbywać się normalnie

Piotr Molecki/EAST NEWS
Piotr Molecki/EAST NEWS

Ograniczenia, którymi objęto zabiegi planowe, już na dniach zostaną zlikwidowane. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że wznowienie leczenia w innych obszarach niż COVID-19 jest możliwe dzięki spadkom w koronawirusowych wskaźnikach. Rząd zamierza dodatkowo wspierać Polaków poprzez nowy plan poprawy zdrowia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy ograniczenia w zabiegach planowych zostaną zniesione

  • Ile łóżek zostanie skierowanych do regularnego systemu ochrony zdrowia

  • Z jakich elementów składa się nowy program poprawy zdrowia Polaków

Ograniczenia do końca tego tygodnia. Wracają zabiegi planowe

Ograniczenia, które wymusiła trzecia fala pandemii, sprawiły, że zabiegi planowe były przekładane lub odwoływane. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że była to „smutna konieczność”, na którą rząd zdecydował się 8 marca.

RMF FM przypomina, że ograniczenia nie obejmowały planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Poza tym wszystkie zabiegi planowe, które zostały przełożone, były analizowane pod kątem wcześniej przyjętego planu leczenia i ewentualnego ryzyka pobytu pacjenta na oddziale intensywnej terapii.

Zatem ograniczenia dotyczyły głównie zabiegów operacyjnych, zwłaszcza endoprotezoplastyki dużych stawów czy dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa. Na dłuższe oczekiwanie musieli być gotowi także pacjenci wysłani na naczyniowe zabiegi planowe na aorcie brzusznej i piersiowej. Przekładano również pomostowanie naczyń wieńcowych, duże zabiegi torakochirurgiczne, wewnątrzczaszkowe, nefrektomię i histerektomię.

Jednak fakt, że koronawirus odpuszcza pozwala na przewartościowanie priorytetów w systemie ochrony zdrowia. Dlatego też ograniczenia zostaną zdjęte od 4 maja - po majówce zabiegi planowe będą odbywały się zgodnie z harmonogramem.

TVN24 donosi, że w ciągu dwóch tygodni 10 tys. łóżek przeznaczonych do walki z pandemią powróci do zwykłego systemu. - Natychmiast chcemy przerzucić siły i środki na leczenie w innych zakresach - oznajmił szef resortu zdrowia.

Dla rządu priorytetem jest wznowienie regularnego leczenia innych schorzeń niż COVID-19. - Najważniejszym zadaniem na najbliższy miesiąc, dwa, trzy miesiące jest powrót […] do zajmowania się zdrowiem tak jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym - zadeklarował Niedzielski. Zabiegi planowe mają ułatwić odbudowę zdrowia Polaków w szerszym kontekście.

Zabiegi planowe to nie wszystko. Rząd inauguruje nowy program zdrowia

Ograniczenia zablokowały nie tylko zabiegi planowe, lecz także diagnostykę. Dlatego też po apogeum liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów, które w ocenie Niedzielskiego „mamy już za sobą”, możemy skupić się na systemowym podejściu do kondycji zdrowotnej obywateli.

Do tego ma posłużyć nową rządowa inicjatywa - plan poprawy zdrowia Polaków. W jego skład wchodzi pięć elementów: Krajowa Sieć Onkologiczna, Krajowa Sieć Kardiologiczna, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidowa oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

Niedzielski zdradził, że Krajowa Sieć Onkologiczna ma być modelem obejmującym cały kraj. Z kolei Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie w najbliższym tygodniu działała jako pilotaż na mocy rozporządzenia tylko dla województwa mazowieckiego. W kolejnych tygodniach program ma być rozszerzany.

Szczegóły pozostałych elementów planu poprawy zdrowia Polaków mają zostać oficjalne zaprezentowane w po majówce, kiedy ograniczenia obejmujące zabiegi planowe zostaną ostatecznie zlikwidowane.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]