BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Skąd kapitał na biznes? Rozwiązania, gdy nie ma się własnych środków

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Skąd kapitał na biznes, jeśli nie mamy własnych środków? Pożyczka od rodziny czy kredyt w banku to nie jedyne opcje na sfinansowanie startu własnej firmy!

Skąd kapitał na biznes? Własny biznes to marzenie wielu osób. Niestety nie każda z nich posiada wystarczające fundusze własne umożliwiające start firmy. Przedstawiamy najlepsze pomysły na zdobycie kapitału.

Skąd kapitał na biznes? 6 pomysłów na zdobycie funduszy

  • Sprzedaj aktywa osobiste

Jeśli posiadasz nieruchomości, akcje, obligacje lub cenne pamiątki rodzinne możesz je sprzedać w celu pozyskania środków pieniężnych na finansowanie swojej firmy. Sprzedaż aktywów za gotówkę to sprawdzony sposób na pozyskanie pieniędzy. 

  • Skorzystaj z kart kredytowych 

Karty kredytowe mogą szybko i łatwo sfinansować zakup sprzętów potrzebnych do rozpoczęcia działalności. Nie można jednak zapominać, że karty kredytowe mają wysokie oprocentowanie, jeśli część kwoty nie zostanie spłacona pod koniec miesiąca. 

  • Weź pożyczkę bankową

Jeśli oprocentowanie karty kredytowej cię przeraża i nie posiadasz nieruchomości na sprzedaż, możesz spróbować przekonać bank do pożyczenia ci pieniędzy na rozpoczęcie działalności. Osobiste kredyty bankowe mają niższe oprocentowanie niż karty kredytowe - obecnie od 5% do 10%, w zależności od historii kredytowej. Jeśli nie posiadasz zabezpieczenia lub Twoja zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka, możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu bankowego, znajdując współsygnatariusza, kogoś z dobrym kredytem, ​​który zgodzi się ponieść odpowiedzialność za ewentualne zadłużenie.

  • Uzyskaj dotacje z urzędu pracy...

Będąc bezrobotnym zakładających własną firmę można uzyskać dotację w wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w minionym kwartale. Kwota ta oscyluje wokół 20 tys. złotych. Osoba ubiegająca się o tego typu dotację musi mieć status zarejestrowanego bezrobotnego i przez ostatni rok nie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Firmę wspieraną przez urząd pracy trzeba utrzymać na rynku przynajmniej przez rok.

  • ...lub z Unii

Dobrym pomysłem jest też postaranie się o fundusze unijne. Są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki.

  • Postaraj się o opiekę anioła biznesu

Kim jest anioł biznesu? Jest to najczęściej osoba prywatna, który bierze pod swoje skrzydła młodą firmę. Zapewnia jej kapitał inwestycyjny oraz dzieli się  wiedzą merytoryczną, doświadczeniem i siecią kontaktów biznesowych. Aniołowie biznesu szukają najczęściej innowacyjnych. Angażują się w start-upy z własnej pasji, chęci stworzenia czegoś nowego i pomocy w projektach. Często są to “biznesowi emeryci”, którzy chcą dalej rozwijać swoją pasję do biznesu. 

  • Uzyskaj wsparcie Venture capital

Jest to tzw. kapitał wysokiego ryzyka wnoszony do przez inwestorów z dużych przedsiębiorstw do małych firm potrzebujących wsparcia finansowego. W zamian, gdy mała firma zacznie przynosić zysk oddają im część swoich akcji lub udziałów. Venture capital to również wsparcie niefinansowe, czyli np. know-how. Inwestor, wykupując udziały, staje się wspólnikiem, dzięki czemu monitoruje działalność spółki oraz bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Biorcę i dawcę kapitału łączy przede wszystkim chęć osiągnięcia sukcesu i zwiększenia wartości przedsiębiorstwa.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >