BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Biznes - jak zacząć swoją przygodę z własną firmą?

10 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Biznes - jak zacząć prowadzenie własnej działalności? Jakie kroki należy podjąć przy zakładaniu firmy i o czym pamiętać? Wyjaśniamy.

Biznes - jak zacząć prowadzenie własnej działalności? Założenie własnej firmy to duży i często przerażający krok w nieznane. Zanim porwiesz się na te wyzwanie, dowiedz się, od czego zacząć.

Biznes - jak zacząć?

Bycie przedsiębiorcą z pewnością nie jest łatwe i wiąże się z pewnym ryzykiem. Statystyki nie są zbytnio optymistyczne - połowa firm upada w pierwszym roku działalności. Pomimo ryzyka, wiele osób kuszą wyższe dochody, bycie własnym szefem i tworzenie czegoś własnego od początku. 

Oczywiście, nie zawsze chęć założenia własnej firmy oznacza, wiedzę dotyczącą tego jak to zrobić. Istnieje wiele ścieżek rozpoczynania własnej działalności w zależności od branży, specyfiki działalności i własnego doświadczenia i zasobów. Pewne kroki jednak są niezbędne i niezmienne.

Jaki biznes się opłaca? Znajdź swój pomysł na firmę

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki biznes chcemy założyć. Wiele osób ma już konkretny pomysł, który skłania go do podjęcia następnych kroków zakładania firmy. Sporo jednak ludzi po prostu chce wyrwać się z etatu i zacząć tworzyć coś własnego nie wiedząc jeszcze co to ma być. Aktualnie panuje moda na tworzenie innowacyjnych start-upów, jednak w cenie są nadal “tradycyjne” pomysły, które po prostu charakteryzują się nowszymi rozwiązaniami czy jednym niebanalnym elementem, który będzie budował przewagę konkurencyjną. 

Napisz biznesplan

Niezależnie od tego, jaki pomysł na biznes zdecydujesz się realizować, każdy odnoszący sukcesy mały biznes zaczyna się od silnego biznes planu. Poświęcenie czasu, aby usiąść i napisać biznesplan, jest jednym z najmądrzejszych, najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć uruchamiając swój biznes. Badania wykazały, że firmy mające swój biznesplan rozwijają się o 30% szybciej niż firmy bez nich. U podstaw pisania biznesplanu leży przemyślenie i odpowiedzenie na naprawdę trudne pytania dotyczące firmy - pytania, które gdy zostaną zadane, zmuszają cię do zastanowienia się nad celem swojej firmy i wyzwaniami, które mogą nadejść. 

Jak założyć firmę?

Mają gotowy biznesplan można stawić juz czoła całej papierkowej robocie w urzędach. Przede wszystkim zanim zarejestrujesz firmę musisz zdecydować się na jej formę prawną. Będzie ona wpływać na sposób, w jaki rozliczasz podatki, ustanowi role różnych członków zespołu i określi, jak możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku, gdy klient lub inny interesariusz złoży roszczenie prawne przeciwko twojej firmie. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże ci dokonać tego wyboru.

Mając zarejestrowaną firmę możesz działać - zbierz zespół, jeśli tego potrzebujesz, zakup odpowiedni sprzęt i ruszaj pamiętając, aby ciągle trzymać rękę na pulsie. Bycie przedsiębiorcą nie jest dla osób o słabym sercu: posiadanie własnego biznesu to niekończąca się, 24/7 przygoda!

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >