Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wakacje aktywizują. Co piąty Polak szuka pracy sezonowej
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 16.07.2019 02:00

Wakacje aktywizują. Co piąty Polak szuka pracy sezonowej

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Praca sezonowa, jak podaje "Monitor Rynku Pracy" firmy Randstad, jest celem niemalże 1 na 5 polskich pracowników - 19%. To średnia dla całego kraju, tymczasem na wschodzie kraju na pracę sezonową zdecydować się ma nawet co czwarty zatrudniony. Najmniej chętnych na podjęcie się sezonowego zarobku jest natomiast na północy kraju, gdzie za taką formą pracy opowiada się jedynie 10% pracowników.

PulsHR wskazuje, że najczęściej o sezonowym zatrudnieniu myślą mieszkańcy w obrębie aglomeracji, mężczyźni mający 18 do 29 lat z wykształceniem podstawowym. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby w wieku 18 - 29 lat podejmują się pracy sezonowej aż 8 razy częściej niż osoby w wieku od 50 do 64 lat. Największą grupę chętnych do pracy sezonowej, spośród konkretnych grup zawodowych, stanowią kasjerzy i sprzedawcy, bo aż 36%. Na drugim miejscu są inżynierzy (34%), a zaraz po nich z wynikiem 30% pracownicy niewykwalifikowani.

Praca sezonowa - nie wszyscy chcą pracować w kraju

Część pracę sezonową chce traktować jako formę dorobienia do wypłaty, którą zyskuje ze swojej głównej, regularnej pracy. Taki odsetek stanowi 56% pracowników decydujących się na pracę sezonową w wakacje, na którą weźmie bezpłatny urlop. PulsHR wskazuje jednak, że aż 22% dla pracy sezonowej chce zrezygnować z dotychczasowego zatrudnienia. 11% mówi o pracy po godzinach oraz w weekendy, a 5% weźmie płatny urlop, by mieć czas na pracę sezonową.

Gdzie chętni na pracę sezonową będą szukali zatrudnienia? 64% z nich będzie rozglądało się za pracą w miejscu zamieszkania, 19% za pracą pojedzie w inny rejon Polski, natomiast 15% wyjedzie za pracą poza granice Polski. Jednak jak wskazuje Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan, nie każdemu uda się dopiąć swojego celu. Przypomina bowiem, że na podjęcie pracy ma nie tylko wpływ chęć zatrudnienia się, ale również dostępność pracy, wynagrodzenie, a także rodzaj wykonywanego zajęcia.

Prawdopodobnie nie każdy zamiar spośród tych deklarowanych w badaniu, zostanie zrealizowany, ponieważ na samo podjęcie pracy ma wpływ jej dostępność, oferowane wynagrodzenie czy rodzaj wykonywanych zajęć. Niemniej jednak widać, że sezon wakacji to dla wielu osób możliwość zarobienia dodatkowych środków - podkreśla Fedorczuk.