BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Najnowszy sondaż Pollsteru. PiS wygrywa w obu wariantach

3 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

PiS ma powody do radości. Partia rządząca wygrywa mocno w najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster. W obu wariantach partia Kaczyńskiego jest zwycięska. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka.

PiS, partia, która rządzi Polską od listopada 2015 roku, ma powody do radości. W kolejnym już sondażu poparcia partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła miejsce pierwsze i gdyby to dziś odbyły się wybory parlamentarne mocno zdystansowałaby konkurencję.

Pollster przeprowadził bowiem dwie symulacje wyborów. Jedna z nich zakłada osobny start wszystkich partii, które uczestniczą w życiu politycznym Polski najaktywniej. W drugim wariancie w ramach opozycji startował blok Koalicji Europejskiej znany z wyborów do europarlamentu. Jak się okazuje i w jednym i w drugim wypadku wygrałoby PiS z wysokim wynikiem.

PiS wygrywa w obu wariantach, opozycja w najlepszej pozycji 11 punktów procentowych gorzej

W wypadku osobnego startu wszystkich partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w koalicji z dwoma pomniejszymi partiami, z którymi tworzy Zjednoczoną Prawicę - Solidarną Polską oraz Porozumieniem. W tym wypadku PiS zdobywa 45% poparcia. Drugie miejsce przypada natomiast Platformie Obywatelskiej, która zgarnęła 24% głosów, czyli o 21 punktów procentowych mniej.

Na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 8%. Poza podium, ale jeszcze w Sejmie, znalazły się Kukiz\'15 oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, które zanotowały po 5% głosów. Poza parlamentem znalazłyby się natomiast PSL (4%), Konfederacja (3%), Partia Razem (2%) oraz Nowoczesna (2%).

W drugim wariancie część partii startowałaby w ramach Koalicji Europejskiej. W tym wypadku także PiS wygrywa z wynikiem 45%. Lepiej już wypada zjednoczona opozycja, która w ramach KE (PO, SLD, PSL, Nowoczesna) zgarnęłaby 34% poparcia, czyli w najlepszym dla siebie wypadku ma 11 punktów procentowych straty do PiS. Do Sejmu dostałaby się jeszcze Wiosna (8%), Konfederacja (5%) oraz Kukiz\'15 (5%). Poza parlamentem wylądowałaby natomiast Partia Razem z wynikiem 3%.

Zdaniem profesora politologii, Kazimierza Klika, słaby wynik opozycji to efekt przegranych wyborów do parlamentu europejskiego, które sprawiły, że opozycja mocno się wewnętrznie podzieliła. Jak przekonuje: "Opozycja jest w stanie pourazowym po przegranych wyborach. Jej liderzy nie zachowują się racjonalnie. Uważam, że ta dysproporcja może się zwiększyć w najbliższym czasie".

Badanie wykonano w dniach 26-27 czerwca na grupie 1049 dorosłych Polaków.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >