Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czym jest średnie wynagrodzenie? To nie to samo, co minimalne
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 05.07.2019 02:00

Czym jest średnie wynagrodzenie? To nie to samo, co minimalne

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czym jest średnie wynagrodzenie? To średnia pensja w danym kraju, którą uzyskuje się przez dzielenie wynagrodzenia naliczonego na okres sprawozdawczy przez liczbę wszystkich pracowników w kraju. Z wiadomych względów średnie wynagrodzenie nie zawsze jest miarodajne, gdyż nie brakuje osób, które zarabiają znacznie mniejsze kwoty od wynagrodzenia średniego.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2019 roku średnie wynagrodzenie wyniosło 4950,94 złotych brutto, co w przypadku umowy o pracę oznacza 3516 złotych netto. To znaczna różnica względem minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 2250 złotych brutto, co daje 1634 złote netto.

Czym jest średnie wynagrodzenie?

Średnie wynagrodzenie, co prawda pokazuje, jak rośnie zamożność Polaków. Jednak niekoniecznie ma się realnie do stanu prawdziwego, gdyż to jedynie uśredniona kwota. Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, najczęściej wypłacaną Polakom kwotą (czyli dominantą) jest 2,5 tys. złotych brutto, co oznacza, że na rękę dostają 1808 złotych netto.

Warto pamiętać także o czynnikach które wpływają na to, że nie powinno się do końca wierzyć w, bądź co bądź, przejaskrawione dane GUS. Wynika to m.in. z tego, że w samym grudniu 2018 roku Polacy otrzymali 2 mld złotych nagród, co podwyższyło średnią za cały 2018 rok do poziomu 5275 zotych brutto. Także fakt, iż GUS nie bierze pod uwagę firm, które zatrudniają poniżej 9 osób. Wyklucza to sporą grupę pracowników, którzy zarabiają mniej niż ci, w firmach o liczniejszym zatrudnieniu.

Czynników, które sprawiają, że do średniej krajowej powinno się podchodzić z przymrużeniem oka, jest więcej. Wystarczy wspomnieć inne badanie GUS, które podaje, że 2/3 pracowników w Polsce zarabia poniżej średniej krajowej. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że taka wyliczana średnia statystyka nie jest miarodajna ze względu na "fałszowanie" wyniku - jeśli jedna osoba ma 5 psów, druga 4, a trzecia nie ma wcale to znaczy, że każdy ma średnio 3 psy, co - jak widać - prawdą nie jest.