BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Amazon: wielkie wyprzedaże i ogromny strajk. Polscy pracownicy wezmą przykład z Amerykanów?

15 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Pracownicy amerykańskiego Amazona strajkują przeciwko złym warunkom pracy i zbyt wyśrubowanym normom. Zaś polscy pracownicy organizują referendum strajkowe.

Klienci Amazona z pewnością są podekscytowani Amazon Prime Day, czyli trwającą dwa dni akcją promocyjną Amazona, w czasie której na stronie tego sklepu będzie można kupić produkty z niemal 70% zniżką. Dodatkowo Amazon oferuje wysyłkę towarów w ciągu 24 godzin. Jest to świetna oferta dla klientów, ale i “kropla, która przelała czarę goryczy” dla pracowników.

Strajk pracowników magazynu Amazona podczas największej promocji sklepu

Pracownicy magazynu firmy w Shakopee w Minnesocie ogłosili, że będą strajkować w Amazon Prime Day, czyli czasie największych obniżek cen podczas którego firma sprzedaje towary o wartości przekraczającej 1 mld dolarów i zyskuje dziesiątki milionów nowych użytkowników. Podczas strajku pracownicy opuszczą magazyn na 6 godzin i będą protestować na zewnątrz. Żądają oni bezpieczniejszych warunków pracy i większego bezpieczeństwa zatrudnienia. Szczególnie przeciwstawiają się wyśrubowanym normom pracy, które jeszcze podwyższą się przez skrócenie czasu dostawy towaru do klienta. 

Pracownicy magazynu nie są sami w walce. Grupa inżynierów Amazona leci do Minnesoty, aby dołączyć do strajku, a pracownicy magazynu Staten Island pracują nad stworzeniem własnego związku. Poprzednie strajki pracowników tej firmy miały miejsce w grudniu 2018 r. i marcu tego roku. 

Amazon twierdził, że dokonał niezbędnych zmian, aby sprostać wymaganiom grupy strajkowej.

Polscy pracownicy Amazona również chcą strajkować

W Polsce również szykuje się strajk w magazynach Amazona. NSZZ "Solidarność" i Inicjatywa Pracownicza (OZZIP) ogłosiły wszczęcie sporu zbiorowego. Ich żądania to wzrost płac, ujednolicenie wynagrodzeń we wszystkich magazynach na terenie Polski oraz rozwiązanie sprawy rosnących norm. Niezadowolenie pracowników budzi też fakt, że w warunki pracy w Niemczech są o wiele lepsze niż w Polsce. Polscy pracownicy Amazona zarabiają trzykrotnie mniej, mimo że w niemieckich magazynach nie pracuje się w nocy i w niedziele, a normy nie obowiązują. Kontrole PIP-u wykazały, że obciążenie pracą fizyczną na przebadanych stanowiskach w Polsce dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie pracy.

15 lipca związkowcy zorganizowali referendum strajkowe w Sadach pod Poznaniem. ma się ono odbyć również w Bielanach Wrocławskich (16 lipca), Kołabskowie i Sosnowcu (17 lipca). Referendum na ten moment planowane jest do września 2019 r. z możliwością jego wydłużenia. Amazon w Polsce zatrudnia obecnie 14 tys. pracowników, a 600 tys. na całym świecie.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >