BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak wydobywa się gaz łupkowy? Technologia wydobycia

1 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Jak wydobywa się gaz łupkowy? Na czym polega metoda wiercenia, czyli szczelinowanie hydrauliczne? Przedstawiamy sposób wydobycia gazu łupkowego.

Jak wydobywa się gaz łupkowy? Gaz łupkowy dla Polski był nadzieją, na gazową samodzielność. Na czym polega technika szczelinowania? Dotarcie do gazu łupkowego i jego wydobycie umożliwiło zastosowanie i rozwój znanych już wcześniej technologii wiercenia poziomego i szczelinowania hydraulicznego.

Jak wydobywa się gaz łupkowy? 

Gaz łupkowy jest formą gazu ziemnego (głównie metanu), znajdującego się pod ziemią w skale łupkowej. Jest klasyfikowany jako „niekonwencjonalny” gaz, ponieważ znajduje się w łupku ilastym, mniej przepuszczalnej formacji skalnej niż piaskowiec, muł lub wapień, w którym znajduje się „konwencjonalny” gaz i na ogół jest rozłożony na znacznie większym obszarze. W dodatku nie przepływa zbyt łatwo.

Gaz łupkowy znajduje się głęboko w podziemnych zbiornikach i aby go skutecznie wydobywać potrzeba specjalnych metod odzyskiwania gazu. Wiercenie odbywa się przez strefę wód gruntowych, a dalej do podpowierzchniowych zbiorników, aby umożliwić wypływ gazu do głowicy studni; proces jest znany jako szczelinowanie hydrauliczne.

Na czym polega szczelinowanie hydrauliczne?

Szczelinowanie hydrauliczne jest procesem stosowanym do wydobywania gazu łupkowego. Głębokie otwory są wiercone w dół do skały łupkowej, a następnie wiercenia poziome, aby uzyskać dostęp do większej ilości rezerw gazu, ponieważ rezerwy łupków są zazwyczaj rozmieszczone poziomo, a nie pionowo. Płyny szczelinujące zawierające piasek, wodę i chemikalia są następnie pompowane pod wysokim ciśnieniem do wywierconych otworów, aby otworzyć szczeliny w skale, umożliwiając uwięziony gaz przepłynięcie przez szczeliny do studzienek zbiorczych. Stamtąd jest odprowadzany do użytku komercyjnego. Szybkości odzysku gazu łupkowego są znacznie niższe niż w przypadku gazu konwencjonalnego.

W 2015 r. całkowitą ilość nieudokumentowanych technicznie odzyskiwalnych zasobów gazu łupkowego oszacowano na 214,6 bilionów metrów sześciennych (tcm) w 46 krajach . Największe szacowane zasoby występują w Chinach (31,6 tcm), a następnie w Argentynie (22,7 tcm), Algierii (20 tcm), Stanach Zjednoczonych (17,6 tcm) i Kanadzie (16,2 tcm). W Europie największe szacowane rezerwy znajdują się w Polsce (4,1 tcm) i we Francji (3,9 tcm).

Tagi:

gaz ziemny

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >