Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Banknot z podobizną czeskiego piosenkarza. O nominale 0 euro, jednak jego wartość może sięgnąć 8 tys. koron
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:13

Banknot z podobizną czeskiego piosenkarza. O nominale 0 euro, jednak jego wartość może sięgnąć 8 tys. koron

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czesi postanowili w nietypowy sposób uhonorować swojego ulubionego piłkarza, Karela Gotta umieszczając jego podobiznę na… banknocie. Co więcej, banknot ten będzie miał nominał 0 euro.

Karel Gott uznawany jest za najbardziej znanego czeskiego (wcześniej czechosłowackiego) piosenkarza w historii. W ciągu swojej kariery sprzedał prawie 100 milionów płyt. Biorąc pod uwagę jego ogromny wkład w czeską muzykę oraz jego 80. urodziny, Czesi wydali unikalne banknoty z jego portretem. Sprzedaż specjalnego pamiątkowego banknotu euro z portretem Karela Gotta rozpocznie się dokładnie w dniu 80. urodzin, czyli 14 lipca. Chociaż nie będzie można nim płacić, ponieważ jego wartość nominalna będzie wynosić zero euro, szacuje się, że zyska dużą wartość w przyszłości.

Banknot z Gott jako inwestycja

Jak twierdzi Jindřich Jirásek, organizator targów Collector Fair, eurobanknot euro z Karelem Gottem to dobra inwestycja. Na portalu Aukro.cz już widnieją ogłoszenia o chęci zakupu tych banknotów za 5000 koron mimo tego, że w dniu sprzedaży ich cena ma wynosić 50 koron.

Dzięki renomie Karela Gotta i faktowi, że banknoty kolekcjonerskie są hitem, cena może wzrosnąć jeszcze bardziej - powiedział Jirásek. Według niego, ceny banknotów mogą sięgnąć nawet siedmiu lub ośmiu tysięcy koron.

Zainteresowani będą mogli kupić banknoty w Supraphon Musicpoint na placu Jungmann w Pradze.

Tagi: euro Czechy