BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej. Pierwszy raz od 19 lat

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej pierwszy raz od 19 lat. Tak wynika z badania "Akautalne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej, które to badanie przeprowadziło w dniach 16-23 maja na grupie reprezentatywnej 1023 dorosłuch Polaków.

Jak wskazuje CBOS, aż 56% Polaków jest zadowolonych z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce. W tym samym badaniu niemalże co piąta osoba (21%) wskazała, że nie jest zadowolona z działania gospodarki w kraju. Zdania w tej kwestii nie ma natomiast prawie co czwarty Polak, bo aż 23% badanych.

Co cieakwe, to dość znaczna zmiana względem tych wyników, które notowano w Polsce jeszcze 5 lat temu. W 2014 roku z działania gospodarki zadowolonych było 37% Polaków, a krytykowało ją aż 52% badanych. CBOS podaje także, że tegoroczny wynik zadowolenia Polaków jest najwyższy wśród notowanych i pierwszy raz od 2000 roku, kiedy de facto przeprowadzono pierwsze badanie, uplasował się na poziomie powyżej 50%.

Polacy za gospodarką najliczniejsi wśród wyborców PiS

W badaniu CBOS wskazuje również, że najwięcej osób, które chwalą funkcjonowanie polskiej gospodarki, znajduje się wśród elektoratu prawicowego, a w szczególności Prawa i Sprawiedliwości. Zdecydowanie mniej Polaków, którzy są zadowoleni z gospodarki rynkowej, zasila grupę wyborców opozycji czy lewicy.

Istotne znaczenie w tym kontekście mają również poglądy polityczne oraz ocena kierunku zmian dokonujących się w kraju. Relatywnie najbardziej zadowoleni z funkcjonowania gospodarki rynkowej są badani o prawicowych poglądach politycznych, a w potencjalnych elektoratach partyjnych - wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - czytamy w analizie badania.

Warto także wspomnieć, że wyraźnie ponad połowa Polaków jest za gospodarką opartą o własność prywatną. Taki pogląd wskazuje aż 61% Polaków. Przeciwni gospodarce opartej na prywatnej przedsiębiorczości stanowią grupę 21% badanych.

Tagi:

rynekPolskaPolacy

Podobne artykuły

Finanse

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz
Czytaj więcej >

Finanse

Emerytury księży nie zaskakują. Jeden element, a byłyby niskie
Czytaj więcej >

Energetyka

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >

Finanse

Klienci banku Santander nie zalogują się przez profil zaufany. Serwis czasowo wyłączony
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony Polaków otrzymało PIT z ZUS-u. Zakład wyjaśnia, kiedy musisz rozliczyć się samodzielnie
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]