BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej. Pierwszy raz od 19 lat

7 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Polacy po raz pierwszy od 2000 roku są zadowoleni z działania gospodarki rynkowej w kraju. O sprawie donosi CBOS w swoim raporcie. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Polacy zadowoleni z gospodarki rynkowej pierwszy raz od 19 lat. Tak wynika z badania "Akautalne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej, które to badanie przeprowadziło w dniach 16-23 maja na grupie reprezentatywnej 1023 dorosłuch Polaków.

Jak wskazuje CBOS, aż 56% Polaków jest zadowolonych z funkcjonowania gospodarki rynkowej w Polsce. W tym samym badaniu niemalże co piąta osoba (21%) wskazała, że nie jest zadowolona z działania gospodarki w kraju. Zdania w tej kwestii nie ma natomiast prawie co czwarty Polak, bo aż 23% badanych.

Co cieakwe, to dość znaczna zmiana względem tych wyników, które notowano w Polsce jeszcze 5 lat temu. W 2014 roku z działania gospodarki zadowolonych było 37% Polaków, a krytykowało ją aż 52% badanych. CBOS podaje także, że tegoroczny wynik zadowolenia Polaków jest najwyższy wśród notowanych i pierwszy raz od 2000 roku, kiedy de facto przeprowadzono pierwsze badanie, uplasował się na poziomie powyżej 50%.

Polacy za gospodarką najliczniejsi wśród wyborców PiS

W badaniu CBOS wskazuje również, że najwięcej osób, które chwalą funkcjonowanie polskiej gospodarki, znajduje się wśród elektoratu prawicowego, a w szczególności Prawa i Sprawiedliwości. Zdecydowanie mniej Polaków, którzy są zadowoleni z gospodarki rynkowej, zasila grupę wyborców opozycji czy lewicy.

Istotne znaczenie w tym kontekście mają również poglądy polityczne oraz ocena kierunku zmian dokonujących się w kraju. Relatywnie najbardziej zadowoleni z funkcjonowania gospodarki rynkowej są badani o prawicowych poglądach politycznych, a w potencjalnych elektoratach partyjnych - wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - czytamy w analizie badania.

Warto także wspomnieć, że wyraźnie ponad połowa Polaków jest za gospodarką opartą o własność prywatną. Taki pogląd wskazuje aż 61% Polaków. Przeciwni gospodarce opartej na prywatnej przedsiębiorczości stanowią grupę 21% badanych.

Warto także wspomnieć, że wyraźnie ponad połowa Polaków jest za gospodarką opartą o własność prywatną. Taki pogląd wskazuje aż 61% Polaków. Przeciwni gospodarce opartej na prywatnej przedsiębiorczości stanowią grupę 21% badanych.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >