BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 80 rocznica wybuchu IIWŚ nie w Gdańsku, ale w Warszawie przy pomniku Kaczyńskiego - tak zadecydował Andrzej Duda
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:13

80 rocznica wybuchu IIWŚ nie w Gdańsku, ale w Warszawie przy pomniku Kaczyńskiego - tak zadecydował Andrzej Duda

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jak potwierdził dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marcin Kędryna, główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się w Warszawie, nie tak jak zawsze było, w Gdańsku. Do stolicy na 1 września zaproszeni zostali wszyscy ważni goście zagraniczni – prezydenci krajów UE, przywódcy państw NATO (w tym prezydent Donald Trump) oraz Partnerstwa Wschodniego. Jak donosi dziennikarz radia RMF FM Krzysztof Berenda, spotkają się oni tym razem na warszawskim Placu Piłsudskiego w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. 

Pałac Prezydencki twierdzi, że większość zaproszonych przywódców potwierdziła już swoje przybycie.

Pogłębienie konfliktu między rządem a Gdańskiem

O zmianie miejsca obchodów wybuchu II wojny światowej miał zadecydować prezydent Andrzej Duda. Jeśli ta informacja okaże się prawdą to, jak zauważa regionalna Wyborcza z Trójmiasta, byłaby to rzecz bez precedensu i jeszcze bardziej zaogniłaby konflikt pomiędzy władzami Gdańska a rządem w kwestii własności terenów Westerplatte.

Zaś “Rzeczpospolita” pisze, że rząd uważa, że tereny półwyspu Westerplatte są zaniedbane i niewykorzystane, więc chce ten teren wywłaszczyć. 

Plany rządu obejmują budowę w na tym obszarze Muzeum II Wojny Światowej, czemu przeciwstawia się samorząd Gdańska. Według niego, rząd ma zamiar wykorzystać teren Westerplatte do celów politycznych.

Polecane