BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Po co biznesplan? Czy naprawdę jest potrzeby?

4 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Po co biznesplan? Czy warto go pisać przed założeniem firmy? Jakie może dać korzyści dobrze napisany biznesplan?

Po co biznesplan - pytają często przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają nowy biznes. Zastanawiają się: „Czy naprawdę potrzebuję biznesplanu? Czy pisanie biznesplanu nie jest marnowaniem czasu?” Odpowiedź na te pytania to prawie zawsze „Tak”. Biznes plan jest integralną częścią rozpoczęcia nowej działalności.

Po co biznesplan? Po to, aby osiągnąć sukces!

W rzeczywistości napisanie planu biznesowego może zająć trochę czasu, z drugiej strony, w raporcie przedstawionym w Harvard Business Review stwierdzono, że przedsiębiorcy, którzy piszą biznesplany, mają o 16% większe szanse na osiągnięcie rentowności niż przedsiębiorcy zaczynający biznes bez takiego planu. Dlaczego więc nie uzbroić się w jedno z najlepszych narzędzi, które może posiadać właściciel małej firmy? 

Biznesplan może być sprawdzianem rzeczywistości

Pisanie biznesplanu to często pierwsza prawdziwa walka dla właściciela małej firmy, który chce rozpocząć nowe przedsięwzięcie, ale nie chce nawet pomyśleć o tym, że jego pomysł na biznes może być nieco wadliwy lub niedopracowany. Chociaż myślenie o porażce nie jest niczym miłym to identyfikacja luk na wczesnym etapie procesu daje właścicielom biznesu szansę na ulepszenie swoich działań, przetestowanie pomysłów i podjęcie kroków zabezpieczenia biznesu przed porażką. Początkowo może to być krok wstecz, ale później pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Biznesplan ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu finansowania

Jeśli szukasz finansowania dla swojej firmy, musisz przekonać inwestora, dlaczego powinni zainwestować w Twoją firmę. Kredytodawcy czy inwestorzy ryzykują swoje pieniądze i czas, chcą mieć upewnić się, że Twoja firma odniesie sukces i będzie przynosić zyski. Dokładny i dobrze skonstruowany biznesplan pokazuje, że poważnie traktujesz swoją firmę, pomaga kredytodawcom i inwestorom zrozumieć twój pomysł na biznes i jasno pokazuje przewidywane zyski i strumienie dochodów.

Biznesplan może pomóc w ustaleniu priorytetów

Kompletny, przemyślany biznesplan jest jednym z najcenniejszych narzędzi pomagających w osiągnięciu długoterminowych celów. Wyznacza kierunek działalności i strategie i pomaga zarządzać zasobami. Proces planowania pomaga poznać różne siły i czynniki, które mogą mieć wpływ na twój sukces.

Ważne jest, aby mieć biznesplan, ale równie istotne jest jego aktualizowanie

Biznesplan nie jest dokumentem, który raz napiszesz, oprawisz i powiesisz na ścianie. Powinieneś rozwijać go w miarę rozwoju firmy i zmian. Dobrze prosperujące firmy sprawdzają i aktualizują swój biznesplan, gdy zmieniają się okoliczności. Jeśli zatrudniasz pracowników to zrobienie “burzy mózgów” jest dobrym sposobem na znalezienie nowych pomysłów i uwag do wpisania do biznesplanu.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >