Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ile pracuje biznesmen? Wszystko zależy od niego
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 12.07.2019 02:00

Ile pracuje biznesmen? Wszystko zależy od niego

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ile pracuje biznesmen? Na to pytanie niełatwo odpowiedzieć, ponieważ biznesmeni, zwykle działający jako szefowie firm, nie mają norm pracy. Jako, że nie posiadają zwierzchników, nikt nie rozlicza ich z godzin pracy. Jednak jak wskazuje Puls Biznesu, biznesmeni-pracodawcy zwykle pracują więcej od swoich pracowników. Wskazuje na to badanie przeprowadzone przez prof. Dominikę Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym udział wzięło 500 biznesmenów.

Zgodnie z wynikami pracodawcy pracują średnio o 8 godzin tygodniowo więcej od swoich pracowników zatrudnionych na etatach, bo 51 godzin, kiedy średnio pracownik wypracowuje tygodniowo 40 - 43 godziny. Co więcej, badania przedstawiają także rozbieżność między pracownikami a pracodawcami, w kwestii brania zwolnień lekarskich czy urlopów. W 2013 roku na takie zwolnienie zdecydowało się ponad 27% etatowców, a biznesmenów niecałe 13%.

Ile pracuje biznesmen?

Przedsiębiorcy pracują tygodniowo średnio po 51 godzin, a osoby na etatach po 43 godziny. To tak jakby w każdym tygodniu przedsiębiorcy pracowali dłużej o jeden dzień. (...) Ponadto pracownicy najczęściej biorą krótkie zwolnienia z błahych powodów, jak np. przeziębienia, a przedsiębiorca gdy rzeczywiście jest chory. Pracodawca zawsze chce trzymać rękę na pulsie, myśli, jak zarobić i utrzymać się na rynku. W przeciwieństwie do niektórych pracowników, nie wyłudza fałszywych świadczeń z tytułu zwolnień lekarskich, bo wie, że jest kowalem własnego losu - podaje prof. Dominika Maison.

Biznesmeni wypracowują więc zwykle więcej czasu niż swoi pracownicy, ponieważ muszą dbać nie tylko o to, by firma działała, ale w swoich obowiązkach mają także zabezpieczenie jej przyszłości i w ogóle przyszłości tej kreowanie. Choć z badania prof. Maison wynika, że średnio pracują więcej, należy pamiętać, iż robią to z własnej woli, a nie z powodu sztywno narzuconych ram.

Ile zarabia biznesmen?

Na to pytanie odpowiedzieć jest jeszcze trudniej niż na to dotyczące czasu pracy biznesmena. Zarobki pracodawcy zależą bowiem od kondycji firmy i najczęściej nie są określane żadnym dokumentem. Biznesmen, z racji tego, że pracuje na swoim, ma pełne prawo do tego, by ustalać samemu sobie stawkę za miesiąc pracy. Jak wskazuje Gazeta Wrocławska, na Dolnym Śląsku nie brakuje takich biznesmenów, którzy dziennie zgarniają do kieszeni 10 tys. złotych, a inni 190 tys. miesięcznie. Płace te są oczywiście uzależnione od wielu czynników, jak wielkość przedsiębiorstwa, liczba zatrudnionych, wynik w danym okresie rozliczeniowym, pozycja na rynku i wiele innych. Niemniej jednak biznesmeni-pracodawcy w kwestii płac mają taką samą wolną rękę, jak w kwestii czasu pracy.