BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Platforma Obywatelska planuje poważne zmiany w 500 plus

24 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Główny ekonomista PO zdradził nowy program partii: 500 plus tylko dla osób, które pracują lub naprawdę pracy szukają, w grę wchodzi także obniżenie PIT i ZUS.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca opowiedział o programach, jakie będzie realizować partia, jeśli tylko wygra zbliżające się wybory. Główny cel - koniec z rozdawnictwem.

Koniec "socjalnego eldorado". 500 plus tylko dla tych, którzy pracują lub pracy szukają

Naszym pomysłem jest przebudowa państwa, żeby zamiast "socjalnego eldorado" powstało eldorado dla aktywnych, na których barkach spoczywa przecież finansowanie wydatków budżetu – powiedział Rzońca. Pomoc państwa mają otrzymywać tylko ci, którzy pracują lub naprawdę starają się ją znaleźć. Podkreślił, że wsparcia ze strony rządu mogą spodziewać się głównie osoby pracujące i zarabiające najmniej. Dodał też, że bezwarunkowe świadczenia skazują (...) na najgorszy rodzaj biedy - taką, która jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie, a automatyczne wypłacanie 500 plus dla wszystkich jest niesprawiedliwe wobec pozostałych, którzy ciężko pracują i to z ich podatków finansowane są wydatki.

Niższe podatki, wyższa płaca. Praca ma się opłacać

Kolejnym ważnym elementem jej programu jest projekt „Niższe podatki, wyższa płaca”, który ma na celu obniżenie podatków PIT i ZUS dla pracujących na umowie o pracę – z obecnych ponad 40% do maksymalnie 35%, co zwiększyłoby dochód osoby pracującej za pensję minimalną o ponad 600 zł, a także premii za aktywność dla zarabiających mniej niż dwukrotność płacy minimalnej. W tym roku granicą dla tej premii byłoby wynagrodzenie na poziomie 4,5 tys. zł, co oznacza, że mogłaby ją dostać połowa zatrudnionych - poinformował profesor w rozmowie z DGP.

Ekonomista wspominał też o potrzebie głębokiej przebudowy państwa, aby Polska mogła w końcu dogonić Niemcy i inne zamożniejsze kraje.

Ekonomista wspominał też o potrzebie głębokiej przebudowy państwa, aby Polska mogła w końcu dogonić Niemcy i inne zamożniejsze kraje.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >