Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Platforma Obywatelska planuje poważne zmiany w 500 plus
Paulina Musianek
Paulina Musianek 24.07.2019 02:00

Platforma Obywatelska planuje poważne zmiany w 500 plus

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca opowiedział o programach, jakie będzie realizować partia, jeśli tylko wygra zbliżające się wybory. Główny cel - koniec z rozdawnictwem.

Koniec "socjalnego eldorado". 500 plus tylko dla tych, którzy pracują lub pracy szukają

Naszym pomysłem jest przebudowa państwa, żeby zamiast "socjalnego eldorado" powstało eldorado dla aktywnych, na których barkach spoczywa przecież finansowanie wydatków budżetu – powiedział Rzońca. Pomoc państwa mają otrzymywać tylko ci, którzy pracują lub naprawdę starają się ją znaleźć. Podkreślił, że wsparcia ze strony rządu mogą spodziewać się głównie osoby pracujące i zarabiające najmniej. Dodał też, że bezwarunkowe świadczenia skazują (...) na najgorszy rodzaj biedy - taką, która jest dziedziczona z pokolenia na pokolenie, a automatyczne wypłacanie 500 plus dla wszystkich jest niesprawiedliwe wobec pozostałych, którzy ciężko pracują i to z ich podatków finansowane są wydatki.

Niższe podatki, wyższa płaca. Praca ma się opłacać

Kolejnym ważnym elementem jej programu jest projekt „Niższe podatki, wyższa płaca”, który ma na celu obniżenie podatków PIT i ZUS dla pracujących na umowie o pracę – z obecnych ponad 40% do maksymalnie 35%, co zwiększyłoby dochód osoby pracującej za pensję minimalną o ponad 600 zł, a także premii za aktywność dla zarabiających mniej niż dwukrotność płacy minimalnej. W tym roku granicą dla tej premii byłoby wynagrodzenie na poziomie 4,5 tys. zł, co oznacza, że mogłaby ją dostać połowa zatrudnionych - poinformował profesor w rozmowie z DGP.

Ekonomista wspominał też o potrzebie głębokiej przebudowy państwa, aby Polska mogła w końcu dogonić Niemcy i inne zamożniejsze kraje.