BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

29 lipca zużyliśmy roczne zapasy Ziemi. Teraz żyjemy już na kredyt

29 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Od wielu lat ludzkość konsumuje więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Dzisiaj, 29 lipca 2019 r., przypadł tegoroczny Dzień Długu Ekologicznego.

Przekroczyliśmy “budżet” Ziemi, czyli zużyliśmy więcej zasobów niż można w naturalny sposób uzupełnić w ciągu roku. Pierwszy raz w historii Dzień Długu Ekologicznego wypadł tak wcześnie. Od dziś żyjemy na kredyt.

Czym jest Dzień Długu Ekologicznego?

Dzień Długu Ekologicznego to dzień, kiedy ludzkość zużyła już ilość środków dostępnych na dany rok na Ziemi. Co to właściwie znaczy? Zjawisko to można przyrównać do gospodarstwa domowego, które swój roczny dochód wydało w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy. Co gorsza, na dalsze życie bierze kredyt z niebezpiecznie wysoką stopą procentową. Jeśli nie spłaci go w terminie, byt całej rodziny jest zagrożony.

Global Footprint Network jak co roku podało datę przekroczenia możliwości Ziemi

Global Footprint Network to stowarzyszenie non-profit, które opracowuje narzędzia promujące zrównoważony rozwój, informuje o skutkach śladu ekologicznego oraz oblicza datę Dnia Długu Ekologicznego. Data ta jest po prostu wynikiem stosunku między biokapitalizacją planety lub ilością wszystkich zasobów, które Ziemia jest w stanie generować rocznie, a śladem ekologicznym ludzkości, czyli całkowitym zapotrzebowaniem na zasoby na cały rok. W ten sposób stowarzyszenie wylicza kulminacyjny dzień, kiedy jeszcze wygenerowane zasoby są w stanie zaspokoić ludzkie potrzeby. 

Od lat 70., kiedy zaczęło się obliczanie Dnia Długu Ekologicznego, nigdy nie wypadł tak wcześnie w skali roku. W 1971 roku Dniem Długu Ekologicznego był 21 grudnia. W 1993 wypadł on 21 października, w 2003 roku 22 września, a w 2017 roku 2 sierpnia. Rok temu zasoby naturalne Ziemi wyczerpano 1 sierpnia. W tym roku już 29 lipca. A skutki “życia w długu” są coraz bardziej odczuwalne, jak np. piekielne upały i susze. Jak pisaliśmy ostatnio, aż 70% strat w zbiorach powstało w wyniku suszy.

Życie na ekologicznym kredycie a skutki dla ludzkości

Efektem przekroczenia zużycia naturalnych zasobów jest m.in. zmiana klimatu i wymieranie dzikiej przyrody. Obecnie zużyte zasoby są równe 1,7-krotności zasobów, jakie Ziemia wytwarza każdego roku.

Koszty tej globalnej ekologicznej nadwyżki stają się coraz bardziej widoczne w postaci wylesienia, erozji gleby, utraty różnorodności biologicznej czy gromadzenia się dwutlenku węgla w atmosferze – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >