BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Obniżka PIT dla Polaków, nie dla Polski. Budżet straci 9,7 mld złotych

17 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

PIT znalazł się na celowniku rządu PiS, który to postanowił obniżyć stawkę podatku z 18% na 17%. Będzie to miało negatywne skutki na dłuższą metę. Choć skorzystają mniej zamożni Polacy, samorządy i budżety oberwą.

PIT, a raczej projekt obniżki tego podatku z pułapu 18% do 17%, przyjął we wtorek rząd Prawa i Sprawiedliwości. Choć pomysł obejmie 25 mln Polaków, którym średnio w kieszeni zostanie o 50 zł miesięcznie więcej, nie brak krytycznych głosów pod adresem władz. Ekonomiści ostro krytykują tę ideę i wskazują, że w dłuższej perspektywie czasu nie będzie ona pozytywna dla działania państwa. Na problem ten uwagę zwraca organizacja Business Centre Club, wedle której obniżka pomoże głównie mniej zarabiającym. Skorzystać mają jednak także niektórzy z kierowników firm.

Zmiany w zdecydowanej większości przysłużą się najmniej zarabiającym, tj. osobom, których dochody nie przekraczają w skali roku 85 528,00 złotych. Pewne korzyści osiągną także osoby piastujące funkcje korporacyjne, a więc zasadniczo zaliczane do grupy bardziej zamożnej - czytamy w opinii BCC.

PIT niższy - skorzystają Polacy, ale nie Polska

Już jednak wiadomo, że budżet Polski straci na tym pomyśle 9,7 mld złotych. Stracą także samorządy, które nie będą mogły liczyć na takie przychody, jak miało to miejsce chociażby w tym roku. Samorząd w Warszawie straci 1,3 mld złotych, co oznacza, że stolica Polski będzie musiała pożegnać się z 7% dotychczasowego budżetu. Jak wskazuje BCC, wyraźnie widać, że obniżka podatku ma jedynie znaczenie polityczne.

Niepokojące jest to, że zmiany nie są adresowane do przedsiębiorców i osób dających zatrudnienie. Większą wagę przywiązuje się więc do pozyskania kolejnych wyborców niż stymulowania polskiej gospodarki czy zachęcania firm do inwestowania - podkreśla BCC.

W uzasadnieniu projektu rządzący tłumaczą jednak, że wprowadzenie obniżki podatku ma na celu "zmniejszenie klina podatkowego". Klinem tym jest różnica między tym, co pracownik dostaje finalnie do ręki, a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach zatrudnienia - przypomina Money.pl.

Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych - tak uzasadniał projekt Mateusz Morawiecki.

Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych - tak uzasadniał projekt Mateusz Morawiecki.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >