Niemcy inwestują w Rosji na potęgę
Autor Przemysław Terlecki - 26 Lipca 2019

Niemcy inwestują w Rosji fortunę. Najwięcej od 10 lat

Niemcy już przekroczyli poziom inwestycji w Rosji, jakiego nie udało się im osiągnąć od 10 lat. Nasi zachodni sąsiedzi szczodrze sypią groszem na wschodzie.

Niemcy, jak podała Rosyjsko-Niemiecka Izba Handlowa, zainwestowali w 2018 roku w Rosji najwięcej od 10 lat. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi w kraju nad Wołgą zostawili aż 3,3 mld euro. Jak podaje Bankier.pl, jest to o tyle interesująca sprawa, że wciąż obowiązują Rosję sankcje, nałożone na nią przez Unię Europejską w 2014 roku po aneksji Krymu.

Portal cytuje jednak Iwonę Wiśniewską, ekspertkę z Ośrodka Studiów Wschodnich, która tłumaczy jednak, że sankcje te mają raczej wymiar ilościowy niż jakościowy i nie są szczególnie dotkliwe dla Rosjan. A przynajmniej nie tak, jak chcieliby myśleć Ukraińcy. Restrykcje dotyczą trzech sektorów - obronnego, energetycznego oraz finansowego.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

Niemcy zainwestowali w Rosji najwięcej od 10 lat

Warto zwrócić uwagę także na to, kto prowadzi najbardziej prorosyjską retorykę, a kto w Unii Europejskiej najbardziej na rzecz Rosji działa. Bankier.pl podaje, że choć Węgry i Włochy to dwa zdecydowanie nastawione wobec Moskwy pozytywnie kraje, to jednak daleko im do Francji i Niemiec, które w Rosyjską gospodarkę wkładają najwięcej finansów spośród członków wspólnoty.

Nie tylko bowiem poziom inwestycji Niemców w Rosji może zadziwiać, ale także wartość wymiany handlowej między tymi krajami. W 2018 roku wyniosła 61,9 mld euro, co oznacza, że była o 8% wyższa niż w 2017 roku. Francuzi także lubią handlować z Moskwą - w 2018 roku obrót handlowy wzrósł względem 2017 roku o 11% i uplasował się na poziomie 17 mld euro.

Najlepszym jednak dowodem na to, że stosunki gospodarcze Rosji i państw Unii Europejskiej mają się całkiem nieźle jest Nord Stream 2. Gazociąg zmierzający przez Bałtyk z Rosji do Niemiec to wielka inwestycja, która zaangażowała nie tylko Niemców, ale i Austriaków, Francuzów, Duńczyków czy Belgów. Warto dodać, że niemieckie i francuskie firmy - Engie, Uniper i Wintershall - wyłożyły na budowę rury aż po miliard euro każda.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News