BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemcy inwestują w Rosji fortunę. Najwięcej od 10 lat

26 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Niemcy już przekroczyli poziom inwestycji w Rosji, jakiego nie udało się im osiągnąć od 10 lat. Nasi zachodni sąsiedzi szczodrze sypią groszem na wschodzie.

Niemcy, jak podała Rosyjsko-Niemiecka Izba Handlowa, zainwestowali w 2018 roku w Rosji najwięcej od 10 lat. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi w kraju nad Wołgą zostawili aż 3,3 mld euro. Jak podaje Bankier.pl, jest to o tyle interesująca sprawa, że wciąż obowiązują Rosję sankcje, nałożone na nią przez Unię Europejską w 2014 roku po aneksji Krymu.

Portal cytuje jednak Iwonę Wiśniewską, ekspertkę z Ośrodka Studiów Wschodnich, która tłumaczy jednak, że sankcje te mają raczej wymiar ilościowy niż jakościowy i nie są szczególnie dotkliwe dla Rosjan. A przynajmniej nie tak, jak chcieliby myśleć Ukraińcy. Restrykcje dotyczą trzech sektorów - obronnego, energetycznego oraz finansowego.

Niemcy zainwestowali w Rosji najwięcej od 10 lat

Warto zwrócić uwagę także na to, kto prowadzi najbardziej prorosyjską retorykę, a kto w Unii Europejskiej najbardziej na rzecz Rosji działa. Bankier.pl podaje, że choć Węgry i Włochy to dwa zdecydowanie nastawione wobec Moskwy pozytywnie kraje, to jednak daleko im do Francji i Niemiec, które w Rosyjską gospodarkę wkładają najwięcej finansów spośród członków wspólnoty.

Nie tylko bowiem poziom inwestycji Niemców w Rosji może zadziwiać, ale także wartość wymiany handlowej między tymi krajami. W 2018 roku wyniosła 61,9 mld euro, co oznacza, że była o 8% wyższa niż w 2017 roku. Francuzi także lubią handlować z Moskwą - w 2018 roku obrót handlowy wzrósł względem 2017 roku o 11% i uplasował się na poziomie 17 mld euro.

Najlepszym jednak dowodem na to, że stosunki gospodarcze Rosji i państw Unii Europejskiej mają się całkiem nieźle jest Nord Stream 2. Gazociąg zmierzający przez Bałtyk z Rosji do Niemiec to wielka inwestycja, która zaangażowała nie tylko Niemców, ale i Austriaków, Francuzów, Duńczyków czy Belgów. Warto dodać, że niemieckie i francuskie firmy - Engie, Uniper i Wintershall - wyłożyły na budowę rury aż po miliard euro każda.

Tagi:

Angela MerkelWładimir PutinRosjaNiemcy

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS idzie na rękę pracującym. W Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy

Czytaj więcej >