Rosyjska agencja transportu lotniczego poinformowała w środę, że w obwodzie twerskim rozbił się samolot. Późnym wieczorem opublikowała pełną listę pasażerów i członków załogi biznesowego odrzutowca. Na pokładzie był założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożin i dowódca jednostki Dmitrij Utkin.
Pod Twerem doszło do katastrofy samolotu Embraer Legacy 600. Według informacji podawanych przez rosyjskie agencje, na pokładzie był szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, do którego należał samolot. Sami wagnerowcy wystosowali już odpowiednie oświadczenie, zaś portal Flightradar24 opublikował dane dot. krótkiego lotu.
Podczas swojej najnowszej przemowy, prezydent Rosji Władimir Putin wspomniał o elementach nacjonalistycznych w Polsce. Jego zdaniem Polska ma plany wobec zachodniej części Ukrainy.
Rosja nałożyła sankcje na ponad 70 firm z państw NATO. Rosyjski rząd zakazał transakcji wojskowo-technicznych z podmiotami ujętymi w specjalnym dekrecie.
Prezydent Turcji Recep Tayip Erdogan poinformował, że zlecił ministerstwu energii rozpoczęcie z Rosją wspólnych badań. Odniósł się tym samym do informacji o utworzeniu nowego hubu gazowego.
W poniedziałek Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietami dalekiego zasięgu na miasta ukraińskie, w tym Kijów. Ma to być zemsta za atak na Most Krymski.Strona rosyjska tłumaczy ataki na ukraińską infrastrukturę, jako odwet za atak na Most Krymski.Pociski uderzyły w wiele ukraińskich miast, m.in. ścisłe centrum Kijowa, Dniepr, Zaporoże, Tarnopol, Lwów oraz inne mniejsze miasta.
Tym wydarzeniem żyją media na całym świecie. Podobnie jak przy uszkodzeniach gazociągów Nord Stream, analitycy i eksperci snują przeróżne teorie o tym kto stoi za uszkodzeniem mostu. Jak na poważne zniszczenie tego ważnego dla Rosjan mostu zareagował prezydent Rosji.- Władimir Putin otrzymał raporty od premiera Michaiła Miszustina, wicepremiera Marata Chusnullina, szefów Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Aleksandra Kurenkowa i Ministerstwa Transportu Giennadija Sawieliewa, a także szefów agencji bezpieczeństwa w związku z sytuacją nadzwyczajną na moście krymskim - przekazał rzecznik Putina, Dmitrij Pieskow.Pieskow przekazał również, że Putin polecił premierowi powołanie komisji rządowej, która ma wyjaśnić przyczyny wypadku i jak najszybciej zlikwidować jego skutki.
Wielu ekspertów i komentatorów uważa, że to od USA zależy, kiedy wojna między Rosją, a Ukrainą się zakończy. Dlatego też tak ważne jest ewentualne spotkanie między przywódcami Rosji i USA. Oczywiście samo spotkanie nie gwarantuje wyniku, ale rozmowa w cztery oczy jest lepsza niż całkowity brak kontaktu oraz komunikacji między Bidenem a Putinem.Mimo, że USA obserwuje wojnę z drugiego końca świata, kraj ten ma tak ogromny wpływ na Ukrainę oraz jej prezydenta, że gdyby prezydent USA Biden zadzwonił do Kijowa i wydał polecenie, prawdopodobnie zostałoby one szybko wykonane. USA ma wiele do zaoferowania, aby przekonać Ukrainę czy nawet Rosję do sporych ustępstw.Ciężko jest stawiać się oraz odmawiać USA, szczególnie biorąc pod uwagę pomoc finansową oraz militarną jaką supermocarstwo udziela Ukrainie. Jeżeli więc USA zdecyduje, że ma już dość wojny, prawdopodobnie będzie w stanie opracować taki ”deal”, że wojna się zakończy.Wielu ekspertów uważa, że w tej chwili USA nie spieszy się z zakończeniem wojny i z chęcią pomagają oni finansowo oraz militarnie Ukrainie, gdyż rząd USA ma w tym swój interes.Mimo, że relatywna siła USA w stosunku do siły całej reszty świata powoli spada, nadal kraj ten jest głównym rozgrywającym na arenie międzynarodowej i to zdanie oraz polityka USA rozstrzyga niemalże wszystkie konflikty, którymi w jakimś stopniu zainteresowane jest USA(ma z nich interes).Dlatego ważna dla świata jest ewentualna decyzja Bidena o spotkaniu z Putinem oraz również chęć Putina na wzięcie udziału w spotkaniu. Chęć spotkania się ze strony Bidena może sugerować, że przygotowywane jest jakieś rozwiązanie konfliktu.
Na Zachodzie przeważają głosy oskarżające Rosję o dokonanie uszkodzeń gazociągów Nord Stream. W Rosji, co chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem opinie są zupełnie odwrotne.Do głośnego w ostatnich tygodniach tematu wybuchów oraz poważnych uszkodzeń gazociągów Nord Stream odniósł się w końcu sam Putin.„Zachodowi nie wystarczy sankcji. Teraz organizują dywersje przeciwko infrastrukturze cywilnej, energetycznej, czego przykładem jest wysadzenie gazociągów Nord Stream leżących na dnie Morza Bałtyckiego” – powiedział Putin.Dodał, że to Zachód jest odpowiedzialny za kryzys energetyczny i żywnościowy. Zachód chce odwrócić uwagę od swoich problemów wewnętrznych poprzez wojnę. „Teraz celem ich jest złamanie Rosji.”„Stany Zjednoczone zniszczyły atakami nuklearnymi Hiroszimę i Nagasaki, USA brutalnie bombardowały Hamburg, Drezno i inne niemieckie miasta. Krwawo mordowały ludy Wietnamu i Korei” – przekonywał.
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju, ma się ona rozpocząć już w środę, 21 września.
Kilka dni temu miało miejsce spotkanie polityków na forum Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Obecny był Putin, jak i prezydent Chin Xi Jinping, a także premier Indii Narendra Modi.
Rosyjscy radni domagają się odejścia Putina ze stanowiska prezydenta. To już trzecie tego typu zdarzenie w miesiącu. Zdaniem lokalnych polityków działania prezydenta skutkują cofnięciem Rosji do epoki zimnej wojny.
Radni z Petersburga wystosowali pismo do rosyjskiego parlamentu, w którym oskarżają prezydenta o zdradę stanu, podał w czwartek rosyjski portal śledczy The Insider.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Władimir Putin 1 września uda się ze służbową wizytą do Kaliningradu, podaje rosyjska agencja prasowa Tass, cytowana przez Onet.
Bank centralny Rosji zabrał się za masowe skupowanie złota i walut. O sprawie donosi Rzeczpospolita, która pisze także o tym, iż rezerwy te podskoczyły o 7% od początku roku i są na najwyższym poziomie od 5 lat, ponieważ osiągnęły już pułap 502 mld dolarów. Wygląda jednak na to, że to nie koniec, gdyż bank cały czas skupuje jeszcze złoto.W tym samym czasie bank pozbywa się amerykańskich obligacji, które wyprzedaje. Złoto zaś już zdążyło zostać niemalże 1/5 całości rezerw. Obecnie stanowi 19,1% skarbca banku centralnego w Moskwie. Jego wartość osiągnęła 89 mld dolarów. Wartość walut obcych to natomiast 395 mld dolarów.
Białoruś niemal od swojego wyodrębnienia z rozpadającego się Związku Radzieckiego ma problemy ze swoją niepodległością. Państwo, w którym od 1994 roku sprawuje władzę twardą ręką Aleksandr Łukaszenka, narażone jest niemal od 30 lat na coraz większe uzależnienie od Rosji. Większy sąsiad ze wschodu z apetytem patrzy na tereny Białorusi. Dążenie to wzmocniło się, kiedy do władzy dostał się Władimir Putin, który zdecydowanie prowadzi politykę powrotu ziem ZSRR do Rosji.Rosja jednak w dość finezyjny sposób uzależnia od siebie sąsiada. System pożyczek i zależności, które stosowane są wobec Białorusinów powoli prowadzi do coraz większego uzależnienia Mińska od Moskwy bez operacji wojskowych, jak miało to w przypadku Krymu czy Osetii Południowej. Kreml stosuje taktykę wspomagania władz w Mińsku pieniędzmi w zamian jednak za rosnącą integrację. Integrację w ogóle zakłada zawiązany w 1996 roku Związek Białorusi i Rosji.
Japonia dołączy do Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Kanady w blokowaniu dostępu rosyjskich banków do systemu międzynarodowych płatności SWIFT – przekazał premier Japonii Fumio Kishida. – Po agresji Rosji na Ukrainę nie jest dłużej możliwe kontynuowanie relacji z Rosją na zasadach takich jak wcześniej – powiedział premier Fumio Kishida w niedzielę wieczorem. Dodał, że Japonia z krajami G7 i międzynarodową społecznością podejmie bardziej stanowcze działania. – Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej – powiedział dziennikarzom Kishida, potępiając rosyjską agresję na Ukrainę.Władze Japonii nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji, przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.
Jeśli na granicy ukraińsko-rosyjskiej rozpoczną się bombardowania, będzie za późno, żeby sojusznicy nakładali sankcje na Rosję – powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego wystąpienia podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. – Ukraina chce pokoju, Europa chce pokoju, nie chcemy walczyć, nie chcemy, by Rosja nas najechała – mówił Zełenski . Stwierdził, że "architektura bezpieczeństwa została niemal zrujnowana" i że "nadszedł czas, żeby budować nowy system". Jak dodał, "bezpieczeństwo Europy, świata, jest również związane z bezpieczeństwem Ukrainy. Ukraina jest lekcją".Według Zełenskiego członkowie NATO powinni być szczerzy w sprawie tego, czy chcą, by Ukraina dołączyła do paktu północnoatlantyckiego. Jak wskazał, ważne jest również, żeby "przestać ograniczać dostęp" obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do obszarów tymczasowo okupowanych. – Znamy historię ZSRR, wiemy do czego obecne napięcia mogą doprowadzić. Wiedzą o tym też takie kraje jak Polska, Litwa, Łotwa czy Estonia – zaznaczył. Dominującym tematem dyskusji podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa jest sytuacja na Ukrainie, której grozi inwazja ze strony Rosji. Władimir Putin, rosyjski prezydent, nie przybył na konferencję.
Podczas 50-minutowej rozmowy telefonicznej Joe Biden i Władimir Putin "grozili sobie nawzajem i jednocześnie sygnalizowali chęć nawiązania dialogu" – podał w piątek 31 grudnia dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Prezydent USA Joe Biden przestrzegł rosyjskiego szefa państwa Władimira Putina przed próbą inwazji na Ukrainę. Jak podały media inicjatorem rozmowy, był prezydent Rosji Władimir Putin. Obydwaj szefowie państw ostrzegli przed możliwością eskalacji konfliktu na Ukrainie.Biały Dom zakomunikował, że Joe Biden przedstawił Władimirowi Putinowi "dwie ścieżki działań" - jedną opartą na dyplomacji i drugą opartą na odstraszaniu, w postaci sankcji, pomocy wojskowej Ukrainie oraz wzmocnieniu obrony wschodniej flanki NATO. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że nowe zachodnie sankcje wobec Rosji byłyby kolosalnym błędem.Biden stwierdził też, że nie ma szans na spełnienie części z rosyjskich propozycji. Powtórzyć miał też dotychczasową politykę USA na temat członkostwa w NATO: tj., że jest to sprawa leżąca w gestii samego Sojuszu i ewentualnych nowych kandydatów. Biden wezwał Putina do deeskalacji napięć wokół Ukrainy i oznajmił, że rozmowy mają szanse na dokonanie postępów tylko w atmosferze "deeskalacji, a nie eskalacji".
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział 29 grudnia, że Nord Stream 2 jest gotowy do pracy, bo druga nitka tego gazociągu została zapełniona gazem technicznym w celu dokonania ostatnich testów. Putin przyznał, że Rosja ma gaz dla Europy, ale chce go przesłać za pomocą Nord Stream 2, który nie może, jeszcze rozpocząć dostaw.Według prezydenta Rosji Gazociąg Nord Stream 2 przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie. Putin zapowiedział też, że wypełnianie gazem drugiej nitki Nord Stream 2 powinno zakończyć się w środę.Prezydent Rosji skomentował przemówienie lidera Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego, który po propozycjach w dziedzinie edukacji i nauki zaczął dyskutować o polityce zagranicznej. – Sami nie otworzą nam Nord Stream 2, a teraz zamarzną. Co trzecia kuchnia w Niemczech to rosyjski gaz – powiedział Żyrinowski.– Co do Nord Stream 2, zgadzam się z waszymi ocenami. Głupio postępują ci, którzy nie pozwalają na działanie tego systemu, ponieważ dodatkowe dostawy gazu na rynek europejski z pewnością obniżyłyby jego spotowe ceny na giełdzie – powiedział Putin.
Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył we wtorek (21.12) Zachód o eskalację napięcia w Europie – pisze Reuters. Dodał, że Rosja jest zaniepokojona rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach i ewentualnym pojawieniem się zestawów na Ukrainie.Putin oznajmił podczas kolegium resortu obrony, że Rosja jest "bardzo zaniepokojona" tym, że w pobliżu jej granic rozlokowywane są elementy systemu przeciwrakietowego USA. W rozmowie z wyższymi rangą wojskowymi Putin powiedział, że Rosja „odpowiednio” zareaguje na każdą agresję Zachodu i będzie dalej rozwijać swoją armię. Putin podczas kolegium resortu obrony oznajmił, że Rosja jest "bardzo zaniepokojona" tym, że w pobliżu jej granic rozlokowywane są elementy systemu przeciwrakietowego USA. – Rozlokowane w Rumunii i zaplanowane do rozmieszczenia w Polsce systemy Mk41 są dostosowane do zastosowania pocisków Tomahawk". "Jeśli ta infrastruktura będzie się przesuwać dalej, jeśli rakietowe zestawy USA i NATO pojawią się na Ukrainie, to ich czas dolotu do Moskwy skróci się do 7-10 minut, a w przypadku rozlokowania broni hiperdźwiękowej - do 5" – stwierdził Putin. Prezydent powiedział też, że Moskwa szuka politycznych i dyplomatycznych rozwiązań oraz nie chce konfliktów. Oczekuje się, że Putin rzuci więcej światła na sprawy zagraniczne Rosji, między innymi, na swojej dorocznej konferencji medialnej w czwartek.
Właścicielka Adrian Fabryki Rajstop Małgorzata Rosołowska-Pomorska zdecydowała się na niebanalny krok. Napisała list otwarty do Władimira Putina. W liście Małgorzata Rosołowska-Pomorska prosi prezydenta Federacji Rosyjskiej o wpłynięcie na sytuację, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej.
Spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina można zaliczyć do starć wagi superciężkiej. Przywódca Rosji stwierdził, że rozmowa z Joe Bidenem była "konstruktywna" i zaznaczył, że ten różni się od swojego poprzednika. Z kolei prezydent USA stwierdził, że jego agenda nie jest wymierzona w Rosję.Z tego artykułu dowiesz się:Co ustalili prezydenci Rosji i USACo po spotkaniu powiedzieli przywódcy mocarstw
Władimir Putin, przywódca Rosji nie przebiera w słowach mówiąc o Stanach Zjednoczonych. Co więcej, Putin przyrównał USA do ZSRS, mówiąc że napotkały typowe problemy dla imperium.Z tego artykułu dowiesz się:Czemu Putin przyrównał USA do ZSRRKiedy ma dojść do spotkania przywódców USA i Rosji
Niemcy w mocnych słowach skomentowali poczynania Rosji. Viola von Cramon z partii Zielonych stwierdziła, że Władimir Putin w dalszym ciągu będzie rozgrywał Europę według własnych zasad, ponieważ bez względu na metody i tak otrzymuje wszystko, czego się domaga. W tym tonie europosłanka skrytykowała przede wszystkim niemiecko-rosyjskie przedsięwzięcie Nord Stream 2.Z tego artykułu dowiesz się:Jaką popularnością cieszy się partia, którą reprezentuje Viola von CramonCo Niemcy uważają o działaniach KremlaNa jakim etapie są prace nad Nord Stream 2
Z tego artykułu dowiesz się:Kogo w Rosji uznaje się za przystojnegoCo Rosjanie myślą o swoim wyglądzieCzy istnieje ryzyko inwazji Rosji na Ukrainę