Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rosja nakłada sankcje na firmy państw NATO. Na liście również polskie firmy
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.11.2022 12:00

Rosja nakłada sankcje na firmy państw NATO. Na liście również polskie firmy

Wladimir Putin EA
East News

Rosja nałożyła sankcje na ponad 70 firm z państw NATO. Rosyjski rząd zakazał transakcji wojskowo-technicznych z podmiotami ujętymi w specjalnym dekrecie. 

Rosja nakłada sankcje na polskie firmy

Na stronie Kremla napisano, że rosyjski rząd nałożył sankcje na 74 podmioty z kilkunastu zachodnich krajów. Zakaz dotyczy transakcji w dziedzinie współpracy wojskowo- technicznej. W komunikacie Kremla podkreślono, że został podpisany stosowny dekret w tej sprawie.

Na liście widnieją firmy z USA, Kanady, Niemiec, a także z Polski. Na liście polskich firm znajdują się m.in.: Bumar-Łabędy, Fin Sp. z о.о., ANKOL Sp. z о.о., Cenzin PGZ, czy SELW-2 Sp. z о.о.

Nałożenie sankcji ma być odwetem za decyzje Zachodu, który od momentu inwazji na Ukrainę nałożył szereg sankcji na Rosję, podaje rmf24. 

Sankcje nałożone na Rosję

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę UE nałożyła na Rosję szereg sankcji indywidualnych, gospodarczych i dyplomatycznych. Rosja straciła choćby klientów gazu i ropy, z czego czerpała spore dochody. Na sytuację Rosji mocno wpływają również ograniczenia dotyczące wywozu i przewozu niektórych towarów.

Rada Europejska wielokrotnie potępiała rosyjską agresję na Ukrainę. Jednocześnie zapewnia wsparcie finansowe, humanitarne i wojskowe.