BiznesINFO.pl
Władimir Putin pojawi się tuż przy granicy z Polską. "Podróż czasowa, ale nie tylko"

East News

Radni z Petersburga chcą oskarżyć Putina o zdradę stanu

9 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Radni z Petersburga wystosowali pismo do rosyjskiego parlamentu, w którym oskarżają prezydenta o zdradę stanu, podał w czwartek rosyjski portal śledczy The Insider. 

Oskarżenie Putina o zdradę

Rada Obwodu Smolniskoje postanowiła zwrócić się do parlamentu z propozycją oskarżenia prezydenta Władimira Putina o zdradę państwową. Zgodnie z konstytucją, jeśli Duma Państwowa oskarży go o zdradę państwową lub inne ciężkie przestępstwa, Putin może zostać odsunięty od władzy. Według radnych działania Putina od początku wojny mogą być przyczyną oskarżenia. 

Radny Dmitrij Paluga udzielił wywiadu niezależnemu rosyjskiemu portalowi Insider. Zaznaczył, że jednym z deklarowanych przez prezydenta celów była demilitaryzacja Ukrainy, tymczasem dzieje się rzecz odwrotna i decyzja o napaści szkodzi bezpieczeństwu Rosji i jej obywateli. Oświadczył, że Putin szkodzi Rosji. “Chcemy pokazać ludziom, że nie boimy się o tym mówić”. 

Paluga dodał, że za wystosowaniem listu do parlamentu zagłosowało aż 7 z 10 członków rady. Na Twitterze zamieścił kopię listu skierowanego do Dumy. 

Poparcie działań Putina w Rosji

Morale Rosjan walczących w Ukrainie są słabe. 4 września brytyjskie ministerstwo obrony wskazało, że oprócz zmęczenia walką i wysokich strat wpływają problemy z wypłacaniem premii bojowych, które są istotnym składnikiem ich żołdu. Ponadto wojsko nie zapewnia im odpowiedniego umundurowania, broni, racji żywnościowych i wynagrodzenia, podaje Wirtualna Polska. 

Portal Meduza dotarł do niejawnych wyników sondażu przeprowadzonego przez WCIOM pod koniec czerwca na zamówienie administracji prezydenta Rosji Władimira Putina. Zapytano w nim, czy wojnę należy wstrzymać, czy kontynuować.

Portalowi nie udało się ustalić, ile osób brało udział w badaniu, jednak 57 procent uważało, że wojnę należy kontynuować, a 30 procent było za jak najszybszym wstrzymaniem działań wojennych. Wśród respondentów, którzy wypowiadali się za jak najszybszym zakończeniem wojny najwięcej jest osób w wieku 18-24 lata. 

Znaczenie miało także źródło informacji, z którego czerpali badani. Ci, którzy aktywnie korzystają z internetu, chętniej wypowiadali się za zakończeniem działań wojennych (47 procent).  Z kolei osoby, które uzyskują informacje z telewizji były w większości za kontynuacją działań wojennych (68 procent respondentów).

Źródło: PAP

Tagi:

Władimir PutinRosja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >