Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spotkanie Biden-Putin. Biden komentuje
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 06.10.2022 22:43

Spotkanie Biden-Putin. Biden komentuje

Putin, Biden
public domain

Wielu ekspertów i komentatorów uważa, że to od USA zależy, kiedy wojna między Rosją, a Ukrainą się zakończy. Dlatego też tak ważne jest ewentualne spotkanie między przywódcami Rosji i USA. Oczywiście samo spotkanie nie gwarantuje wyniku, ale rozmowa w cztery oczy jest lepsza niż całkowity brak kontaktu oraz komunikacji między Bidenem a Putinem.

Mimo, że USA obserwuje wojnę z drugiego końca świata, kraj ten ma tak ogromny wpływ na Ukrainę oraz jej prezydenta, że gdyby prezydent USA Biden zadzwonił do Kijowa i wydał polecenie, prawdopodobnie zostałoby one szybko wykonane. USA ma wiele do zaoferowania, aby przekonać Ukrainę czy nawet Rosję do sporych ustępstw.

Ciężko jest stawiać się oraz odmawiać USA, szczególnie biorąc pod uwagę pomoc finansową oraz militarną jaką supermocarstwo udziela Ukrainie.

Jeżeli więc USA zdecyduje, że ma już dość wojny, prawdopodobnie będzie w stanie opracować taki ”deal”, że wojna się zakończy.

Wielu ekspertów uważa, że w tej chwili USA nie spieszy się z zakończeniem wojny i z chęcią pomagają oni finansowo oraz militarnie Ukrainie, gdyż rząd USA ma w tym swój interes.

Mimo, że relatywna siła USA w stosunku do siły całej reszty świata powoli spada, nadal kraj ten jest głównym rozgrywającym na arenie międzynarodowej i to zdanie oraz polityka USA rozstrzyga niemalże wszystkie konflikty, którymi w jakimś stopniu zainteresowane jest USA(ma z nich interes).

Dlatego ważna dla świata jest ewentualna decyzja Bidena o spotkaniu z Putinem oraz również chęć Putina na wzięcie udziału w spotkaniu. Chęć spotkania się ze strony Bidena może sugerować, że przygotowywane jest jakieś rozwiązanie konfliktu.

Biden o spotkaniu z Putinem

Biden zapytany przez dziennikarzy o ewentualne spotkanie z Putinem odpowiedział „To się okaże”.

Zarówno Biden jak i Putin potwierdzili wcześniej swój udział w spotkaniu przywódców krajów G20 w Bali, w Indonezji, które ma odbyć się w dniach 15-16 listopada. To właśnie wtedy liderzy będą mieli pierwszą okazję od początku wojny na spotkanie się, omówienie konfliktu, a nawet ewentualne dogadanie się co do jego zakończenia i pokoju.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tak się stanie.