Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podróż służbowa Putina. 1 września odwiedzi Kaliningrad
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.08.2022 10:49

Podróż służbowa Putina. 1 września odwiedzi Kaliningrad

Wladimir Putin
East News

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Władimir Putin 1 września uda się ze służbową wizytą do Kaliningradu, podaje rosyjska agencja prasowa Tass, cytowana przez Onet.

Wizyta przy polskiej granicy

Podczas konferencji prasowej rzecznik Kremla oznajmił, że Władimir Putin uda się  do Kaliningradu 1 września, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. W Federacji Rosyjskiej nazywany jest on z kolei Dniem Wiedzy. Będzie to podróż służbowa.

Przywódca Rosji zamierza spotkać się w tym tygodniu z członkami rosyjskiego rządu. 11 września w obwodzie kaliningradzkim odbędą się jednodniowe wybory regionalne. W maju Putin zatwierdził plany dotyczące pozostania na kolejną kadencję obecnie urzędującego gubernatora Antona Alichanowa. Prawdopodobnie zamierza oficjalnie udzielić kandydatowi poparcia.

Data wizyty jest nieprzypadkowa, gdyż 1 września może również wystąpić problem z tranzytem towarów do obwodu kaliningradzkiego. Od 18 czerwca transport z towarami objętymi sankcjami, takich jak materiały budowlane, cement, wyroby stalowe z Rosji do kaliningradzkiej enklawy był blokowany przez Litwę. W połowie lipca jednak dopuszczono możliwość tranzytu do obwodu kaliningradzkiego, niedawno jednak Siaului bankas, jedyny bank obsługujący cały tranzyt, wstrzyma od września wszystkie transakcje z Moskwą. Brak możliwości rozliczenia uniemożliwi też przejazd transportu do obwodu kaliningradzkiego.

Od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę prezydent Rosji unika podróży, odwiedza jedynie kraje przyjazne Rosji. Ma to związek z sankcjami na jego osobę, a także obawami o własne bezpieczeństwo. 

Skupisko obiektów militarnych

Kaliningrad jest najbardziej wysuniętym na zachód regionem i obwodem Rosji. Jest to jedyny rosyjski port na Morzu Bałtyckim, który jest wolny od lodu przez cały rok. 

Obwód kaliningradzki to największe skupisko obiektów militarnych w Europie. Znajdują się tam liczne bazy wojskowe, drony, czołgi, rakiety, samoloty bojowe i rakiety, które w zasięgu mają Polskę, wybrzeża Szwecji i Łotwę.

Na początku lipca portal Naval News przeprowadził analizę zdjęć satelitarnych z przedmieść Kaliningradu i dostrzegł dwa nowe typy pocisków przeciwokrętowych wraz z wyrzutniami.