BiznesINFO.pl
Wladimir Putin

East News

Podróż służbowa Putina. 1 września odwiedzi Kaliningrad

30 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Władimir Putin 1 września uda się ze służbową wizytą do Kaliningradu, podaje rosyjska agencja prasowa Tass, cytowana przez Onet.

Wizyta przy polskiej granicy

Podczas konferencji prasowej rzecznik Kremla oznajmił, że Władimir Putin uda się  do Kaliningradu 1 września, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. W Federacji Rosyjskiej nazywany jest on z kolei Dniem Wiedzy. Będzie to podróż służbowa.

Przywódca Rosji zamierza spotkać się w tym tygodniu z członkami rosyjskiego rządu. 11 września w obwodzie kaliningradzkim odbędą się jednodniowe wybory regionalne. W maju Putin zatwierdził plany dotyczące pozostania na kolejną kadencję obecnie urzędującego gubernatora Antona Alichanowa. Prawdopodobnie zamierza oficjalnie udzielić kandydatowi poparcia.

Data wizyty jest nieprzypadkowa, gdyż 1 września może również wystąpić problem z tranzytem towarów do obwodu kaliningradzkiego. Od 18 czerwca transport z towarami objętymi sankcjami, takich jak materiały budowlane, cement, wyroby stalowe z Rosji do kaliningradzkiej enklawy był blokowany przez Litwę. W połowie lipca jednak dopuszczono możliwość tranzytu do obwodu kaliningradzkiego, niedawno jednak Siaului bankas, jedyny bank obsługujący cały tranzyt, wstrzyma od września wszystkie transakcje z Moskwą. Brak możliwości rozliczenia uniemożliwi też przejazd transportu do obwodu kaliningradzkiego.

Od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę prezydent Rosji unika podróży, odwiedza jedynie kraje przyjazne Rosji. Ma to związek z sankcjami na jego osobę, a także obawami o własne bezpieczeństwo. 

Skupisko obiektów militarnych

Kaliningrad jest najbardziej wysuniętym na zachód regionem i obwodem Rosji. Jest to jedyny rosyjski port na Morzu Bałtyckim, który jest wolny od lodu przez cały rok. 

Obwód kaliningradzki to największe skupisko obiektów militarnych w Europie. Znajdują się tam liczne bazy wojskowe, drony, czołgi, rakiety, samoloty bojowe i rakiety, które w zasięgu mają Polskę, wybrzeża Szwecji i Łotwę.

Na początku lipca portal Naval News przeprowadził analizę zdjęć satelitarnych z przedmieść Kaliningradu i dostrzegł dwa nowe typy pocisków przeciwokrętowych wraz z wyrzutniami. 

Tagi:

RosjaWładimir Putin

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >