Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Putin twierdzi, że to „zielona agenda” odpowiada za kryzys energetyczny w Europie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 18.09.2022 16:21

Putin twierdzi, że to „zielona agenda” odpowiada za kryzys energetyczny w Europie

Władimir Putin po raz kolejny musiał czekać na oficjalnym powitaniu przywódców przed prasą. Tym razem przez 30 sekund wstrzymał go prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow.
public domain

Kilka dni temu miało miejsce spotkanie polityków na forum Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Obecny był Putin, jak i prezydent Chin Xi Jinping, a także premier Indii Narendra Modi.

Winna zielona agenda a nie Rosja

Zdaniem Putina za kryzysem energetycznym stoi zielona agenda, a nie Rosja.

„Jeśli macie taką potrzebę, jeśli jest wam tak ciężko, to po prostu zdejmijcie sankcje z Nord Stream 2, co da 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Po prostu naciśnijcie guzik i wszystko będzie dobrze” – mówił Putin.

Narendra Modi o wojnie

Premier Indii podczas spotkania z Putinem mówił, że to nie czas na wojnę.

Modi podkreślił, że ważna jest demokracja, dyplomacja oraz dialog.

Putin odpowiedział, że chce jak najszybciej zakończyć konflikt ukraiński.

„Niestety chodzi o to, że przeciwna strona, władze Ukrainy odmówiły jakiegokolwiek procesu negocjacyjnego i oświadczyły, że chcą osiągnąć swoje cele środkami wojskowymi, na polu bitwy” – mówił Putin.

Xi Jinping o wojnie

Musimy wspólnie przeciwstawić się ingerencji w wewnętrzne sprawy innych krajów pod jakimkolwiek pretekstem i mocno trzymać naszą przyszłość i przeznaczenie naszych krajów w swoich rękach – mówił Xi.

Przywódca Chin mówił również, że kraje powinny współpracować ze sobą, aby promować porządek międzynarodowy, który powinien iść w bardziej sprawiedliwym i racjonalnym kierunku.

"Pandemia Covid-19, konflikty, mentalność zimnowojenna, unilateralizm, problemy gospodarcze, tworzenie bloków politycznych przez niektóre kraje - te wszystkie problemy sprawiają, że ludzkość jest na rozdrożu i musi stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom. Świat przechodzi głębokie przemiany, których nie widziano od stulecia, i wkracza w nowy okres zawirowań i zmian” – dodał Xi.