BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Do którego wynagrodzenie? Pracodawca musi zrobić to w terminie

7 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Do którego wynagrodzenie? Jedni otrzymują je 1. dnia miesiąca, inni 10. dnia. Niezależnie od tego, który to dzień w danym miesiącu, są pewne zasady, których należy przestrzegać w wypadku wypłacania pracownikowi jego pensji.

Do którego wynagrodzenie? Niewątpliwie pytanie to zadają sobie nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. To, co dla pierwszego jest prawem, dla drugiego jest obowiązkiem. Do kiedy więc wypłacać wynagrodzenie? Czy prawo zakłada, że jest jakiś wyjątkowy dzień, by pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie?

Jak wynika z Kodeksu Pracy, a konkretniej 85 artykułu, wynagrodzenie za dany miesiąc uiszcza się z dołu w terminie określonym wcześniej z pracownikiem. Jednak, jak zakłada Kodeks Pracy, nie może to być później niż w ciągu pierwszych 10 dni miesiąca, następującego po miesiącu, za który przysługuje pracownikowi wypłata.

Do którego wynagrodzenie? Co jeśli pracodawca się ociąga?

Warto podkreślić, że jeśli dany dzień, który ustalono dniem wypłaty, jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu go poprzedzającym. Jeśli natomiast pracodawca nie wypłaca pracownikowi pieniędzy na czas, naraża się na niemałe kary.

Jeśli pracodawca nieprawidłowo wypłaca wynagrodzenie pracownikowi lub robi to ze złośliwości, niechęci do danego pracownika, popełnia przestępstwo. Za takie działania grozi kara grzywny od 1000 do nawet 30 000 złotych. W niektórych, skrajnych przypadkach, pracodawca może nawet trafić do więzienia na okres 2 lat.

Jeślo pracodawca nie szanuje prawa pracownika do otrzymywania wynagrodzenia w ogóle czy otrzymywania wynagrodzenia w terminie, dla pracownika jest to sygnał, że może on rozwiązać umowę z pracodawcą bez okresu wypowiedzenia.

Tagi:

wynagrodzeniepracownicypracodawcypłacapieniądzepraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >
disneyland

Praca

Pracownicy Disney World żądają podwyżek

Czytaj więcej >