BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czym jest e-biznes? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

9 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Czym jest e-biznes? E-biznes łączy praktyczne zrozumienie biznesu z różnymi typami platform cyfrowych dla handlu, informacji i komunikacji.

Czym jest e-biznes? Na czym polega i czy jest dobrym pomysłem na prowadzenie swojej działalności? Jak go zrozumieć? O to najczęstsze pytania dotyczące e-biznesu.

Czym jest e-biznes?

E-biznes to skrót od „biznesu elektronicznego”. Termin ten odnosi się do dowolnej metody wykorzystywania cyfrowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych do wspierania lub usprawniania procesów biznesowych - od przygotowania do wdrożenia. Może jednak również odnosić się bardziej szczegółowo do procesów biznesowych sklepów internetowych lub innych firm internetowych.

Jakie są zadania e-biznesu?

E-biznes koncentruje się na możliwościach, jakie IT może zapewnić, gdy prywatne i publiczne organizacje wchodzą w interakcje z klientami czy interesariuszami. Celem e-biznesu jest rozwijanie koncepcji opartych na IT, które odpowiadają potrzebom użytkowników, ale także jak ich wdrażanie i komercjalizowanie. Pozwala to tworzyć usługi, aplikacje i inne rozwiązania, które wspierają strategię i pożądany cel zarówno dla firm, jak i całego społeczeństwa.

Czy e-biznes i e-commerce to to samo?

E-commerce to nic innego jak kupowanie i sprzedawanie towarów w sieci. E-biznes to pojęcie o wiele szersze, nie ogranicza się tylko do transakcji handlowych, ale obejmuje wiele różnych usług. Praktyki e-biznesowe wykorzystuje się właśnie przy sklepach e-commerce, usługach płatności online czy witrynach marketingu afiliacyjnego.

Kto korzysta z e-biznesu?

E-biznes może dotyczyć tradycyjnych firm, które chcą komunikować się lub sprzedawać swoje produkty w Internecie. Jednak e-biznes często jest używany przez władze publiczne do komunikowania się, aktywizowania i angażowania odbiorców. Coraz więcej firm i organizacji integruje e-biznes w swoich strategiach, niezależnie od tego, czy są to rozwiązania trwałe czy rozwiązania krótkoterminowe w kontekście np. jednej kampanii. Oczywiście e-biznes obejmuje wszystkie rodzaje technologii cyfrowych i platformy cyfrowe, na przykład tradycyjne strony internetowe, aplikacje, media społecznościowe, wewnętrzne systemy biznesowe lub nowe, powstające platformy.

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiednie rozwiązania e-biznesowe polegają na łączeniu klientów i interesariuszy, pomysłów i rynków w nowy sposób oraz na tworzeniu zorientowanej na użytkownika komunikacji wspierającej strategiczne cele firmy lub organizacji.

Jak e-biznes może zmniejszać koszty?

Jedną z podstawowych zalet e-biznesu jest jego zdolność do obniżania kosztów. E-biznes wyklucza potrzebę fizycznej obecności, takiej jak np. biuro czy sklep stacjonarny. Firmy nie muszą już wynajmować powierzchni i płacić za media, chyba że chcą. Przedsiębiorca może prowadzić firmę zdalnie i docierać do klientów na całym świecie. Ponadto strategie e-biznesowe wiążą się z niższymi kosztami niż tradycyjny marketing, a technologie takie jak np. sztuczna inteligencja mogą pomóc obniżyć koszty operacyjne i zwiększyć wydajność.

Podobne artykuły

Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >
Marks & Spencer wraca na polski rynek

Handel

Wycofana z Polski marka, wraca z powrotem na nasz rynek. Niemała gratka dla fanów

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Handel

Primark otwiera sklep w Poznaniu. Ujawnili już nową datę otwarcia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia Biedronki

Handel

Biedronka zmienia godziny otwarcia. Placówki w całej Polsce będą działać dłużej

Czytaj więcej >
By Henryk Borawski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787724

Handel

Biedronka rusza z hitową promocją. Na majówkę 12 piw za darmo

Czytaj więcej >
Biedronka zmienia stroje swoich pracowników

Handel

Wielkie zmiany w Biedronce, na zakupach aż się zdziwisz. Sieć całkowicie zmienia jeden z najważniejszych elementów

Czytaj więcej >