BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? Przepisy prawne

5 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? Choć ta forma płatności za pracę jest bardzo popularna, traci na rzecz łatwiej kontrolowanych przelewów. Jak więc wygląda sprawa wypłacania pensji do ręki?

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki? W najkrótszym wyjaśnieniu można powiedzieć, że tak. Jednak ustawodawca z początkiem 2019 roku postarał się o utrudnienia w tej materii. Jak się okazuje, do 1 stycznia 2019 roku Kodeks Pracy przyjmował w artykule 86. paragrafie 3., iż podstawową formą wypłaty jest płaca w gotówce, a inne sposoby wypłaty miały być ustalane w konsultacji z pracodawcą. Jednak od 1 stycznia 2019 roku role się odwróciły.

Od teraz Kodeks Pracy za podstawę przyjmuje przelewy na konta pracowników. W przypadku jednak, gdy dana osoba nie posiada konta w banku, musi ona ustalić z pracodawcą, w jaki sposób przyjmuje swoje wynagrodzenie. Jeśli chce otrzymywać pieniądze w gotówce, powinna złożyć właściwy w sprawie wniosek i przekazać go szefostwu. Czytamy o tym zresztą w samym Kodeksie Pracy: "Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych".

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki?

Wygląda jednak na to, że trend polegający na wypłacaniu pensji na konto bankowe się umacnia i coraz mniej osób przyjmuje wypłatę do rąk własnych. Jak podaje bowiem Bank Światowy, już w 2014 roku aż 77,8% polskich pracowników otrzymywało przelewy z pensją na swoje konto.

Trend ten umocnił się w ostatnich 5 latach, a nowelizacja Kodeksu Pracy spowoduje prawdopodobnie, że osoby przyjmujące wypłatę do rąk własnych staną się nikłą mniejszością. Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które prognozuje, że zmiana doprowadzi do wzorstu o 20% liczby pracowników, którzy otrzymują pieniądze za pracę w formie bezgotówkowej.

Biorąc pod uwagę fakt, że rząd stara się, jak może, w walce z szarą strefą, nie dziwi fakt wprowadzenia nowelizacji. W końcu wypłata do ręki nie zostawia po sobie śladów, w przeciwieństwie do przelewu. Ta pierwsza sprzyja więc szarej strefie.

Biorąc pod uwagę fakt, że rząd stara się, jak może, w walce z szarą strefą, nie dziwi fakt wprowadzenia nowelizacji. W końcu wypłata do ręki nie zostawia po sobie śladów, w przeciwieństwie do przelewu. Ta pierwsza sprzyja więc szarej strefie.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >