BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Niemcy: Wyrzucanie opłaca się bardziej niż darowanie

29 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Niemcy z organizacji użyteczności publicznej "innatura" walczą z masowym wyrzucaniem towarów. Rocznie bowiem w Niemczech wyrzuca się 7 mld euro wartości. Ich działanie ma znacząco zmniejszyć wartość marnowanego towaru.

Niemcy rocznie marnują towaru na wartość 7 mld euro z powodu błędów i wad w niemieckim systemie ekonomicznym. Za rozwiązanie tego problemu wzięła się Niemka, Juliane Kronen, która w 2013 roku założyła organizację "innatura". Wszystko zaczęło się od tego, że ekonomistka i doradczyni ds. przedsiębiorczości z Kolonii dostała telefon z zapytaniem, co można zrobić z 200 tys. butelek szamponami z wadliwymi etykietami.

Kronen oburzona tą sytuacją zbadała lepiej sprawę. Okazało się, że 1/3 z wyrzucanych towarów spokojnie można by przekazać pomocy społecznej. Tym właśnie zajęła się organizacja "innatura", która działa jako pośrednik między przedsiębiorcami a organizacjami opieki społecznej. Obecnie "innatura" współpracuje z 80 podmiotami, które przekazują organizacji swoje towary niemogące trafić na rynek. Jakie są najczęstsze powody? Niewłaściwie naklejone etykiety, wadliwą zawartość opakowań, nadwyżki, towar zwrotny to niemal nagminny powód oddania towaru.

Niemcy wyrzucają towar wart 7 mld euro

Dlaczego jednak w Niemczech tak nagminne jest niszczenie niepotrzebnego towaru? To opłaca się bardziej niż darowanie towaru pomocy społecznej, w wyniku czego przedsiębiorstwa darujące dany towar musiałyby płacić od niego należy podatek. Oczywiście dla firmy to same straty bez żadnych zysków. Nieopodatkowany jest jedynie ten towar, który trafi do kosza.

Działalność organizacji "innatura" zwraca jednak coraz większą uwagę. Sprawa marnotrastwa wśród przedsiębiorstw została podjęta przez Zielonych, którzy domagają się wycofania prawa, które nakazuje wyrzucanie produktów zwróconych od klientów. Jak powiedziała jednak Juliane Kronen, naprawdę cieszyć się będzie dopiero, kiedy zwolnione od podatku będą wszystkie towary pochodzące ze zwrotów do producenta.

Absolutnie będę się cieszyć wtedy, gdy zwolnione od podatku obrotowego będą wszystkie darowane produkty, a nie tylko te pochodzące ze zwrotów od klienta. Są one bowiem ułamkiem wszystkich wyrzucanych towarów - powiedziała Kronen.

Absolutnie będę się cieszyć wtedy, gdy zwolnione od podatku obrotowego będą wszystkie darowane produkty, a nie tylko te pochodzące ze zwrotów od klienta. Są one bowiem ułamkiem wszystkich wyrzucanych towarów - powiedziała Kronen.

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >