Niemcy - lepiej wyrzucić na śmieci niż podarować
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 29 Lipca 2019

Niemcy: Wyrzucanie opłaca się bardziej niż darowanie

Niemcy z organizacji użyteczności publicznej "innatura" walczą z masowym wyrzucaniem towarów. Rocznie bowiem w Niemczech wyrzuca się 7 mld euro wartości. Ich działanie ma znacząco zmniejszyć wartość marnowanego towaru.

Niemcy rocznie marnują towaru na wartość 7 mld euro z powodu błędów i wad w niemieckim systemie ekonomicznym. Za rozwiązanie tego problemu wzięła się Niemka, Juliane Kronen, która w 2013 roku założyła organizację "innatura". Wszystko zaczęło się od tego, że ekonomistka i doradczyni ds. przedsiębiorczości z Kolonii dostała telefon z zapytaniem, co można zrobić z 200 tys. butelek szamponami z wadliwymi etykietami.

Kronen oburzona tą sytuacją zbadała lepiej sprawę. Okazało się, że 1/3 z wyrzucanych towarów spokojnie można by przekazać pomocy społecznej. Tym właśnie zajęła się organizacja "innatura", która działa jako pośrednik między przedsiębiorcami a organizacjami opieki społecznej. Obecnie "innatura" współpracuje z 80 podmiotami, które przekazują organizacji swoje towary niemogące trafić na rynek. Jakie są najczęstsze powody? Niewłaściwie naklejone etykiety, wadliwą zawartość opakowań, nadwyżki, towar zwrotny to niemal nagminny powód oddania towaru.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

Niemcy wyrzucają towar wart 7 mld euro

Dlaczego jednak w Niemczech tak nagminne jest niszczenie niepotrzebnego towaru? To opłaca się bardziej niż darowanie towaru pomocy społecznej, w wyniku czego przedsiębiorstwa darujące dany towar musiałyby płacić od niego należy podatek. Oczywiście dla firmy to same straty bez żadnych zysków. Nieopodatkowany jest jedynie ten towar, który trafi do kosza.

Działalność organizacji "innatura" zwraca jednak coraz większą uwagę. Sprawa marnotrastwa wśród przedsiębiorstw została podjęta przez Zielonych, którzy domagają się wycofania prawa, które nakazuje wyrzucanie produktów zwróconych od klientów. Jak powiedziała jednak Juliane Kronen, naprawdę cieszyć się będzie dopiero, kiedy zwolnione od podatku będą wszystkie towary pochodzące ze zwrotów do producenta.

Absolutnie będę się cieszyć wtedy, gdy zwolnione od podatku obrotowego będą wszystkie darowane produkty, a nie tylko te pochodzące ze zwrotów od klienta. Są one bowiem ułamkiem wszystkich wyrzucanych towarów - powiedziała Kronen.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News