BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Milion za kawalerkę. Małe mieszkania osiągają horrendalne ceny

13 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ceny mieszkań, szczególnie tych małych, jak kawalerka, osiągają zawrotne ceny. Za nową kawalerkę w Polsce można zapłacić grubo ponad milion złotych, choć w zbiorowej świadomości Polaków kojarzy się z małym mieszkankiem, raczej studenckim. Jakim cudem więc

Ceny mieszkań w Polsce osiągają zawrotne ceny od lat. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w niektórych przypadkach wzrosły nawet trzykrotnie. Szczególnie elektryzują obecnie ceny nowych kawalerek, które to potrafią osiągać wartości naprawdę astronomiczne. Z drugiej strony znaleźć możemy wciąż kilka razy tańsze kawalerki, które jednak nie powalają standardem.

Najtańsza kawalerka w stolicy kosztuje 163 tys. złotych, za które otrzymamy mieszkanie wielkości 25 metrów kwadratowych. Drożej od Warszawy kupimy tylko w Gdańsku. W stolicy Pomorza jednak za 165 tys. złotych otrzymamy znacznie mniejsze mieszkanie, bo liczące jedynie 16 metrów kwadratowych. Lepiej jest w Krakowie, gdzie za najtańsze jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 149 tys. złotych, we Wrocławiu koszt takiego to 137 tys. złotych, ale najtaniej jest w Poznaniu, gdzie najmniejszy koszt kawalerki to 99 tys. złotych.

Ceny mieszkań, szczególnie małych, potrafią szokować

Co jednak z tymi, którzy nie chcą kupować tak małych mieszkań ze standardem sprzed przynajmiej dekady? Na takie osoby czekają nowe kawalerki. Szczególnie dużo jednopokojówek z rynku pierwotnego znaleźć możemy we Wrocławiu. W Poznaniu znajdziemy takich mieszkań 444, W Warszawie na pierwszych właścicieli czeka 413 kawalerek, w Krakowie 397, a najmniej ich znjadziemy w Gdańsku.

Ceny jednak są znacznie wyzsze w przypadku nowych mieszkań, niż w przypadku tych z rynku wtórnego, a w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie. Najdrożej jest w Warszawie i Poznaniu, gdzie za nowy lokal trzeba zapłacić kolejno 1,65 mln złotych i 1,15 mln złotych. W zamian otrzymujemy mieszkanie o powierzchni 114 metrów kwdratowych i 142 metrów kwadratowych. Taniej jest w Krakowie, gdzie zapłacimy 859 tys. złotych, choć otrzymamy "tylko" 50 metrów kwadratowych, w Gdańsku za 745 tys. złotych otrzymamy 45 metrów, a we Wrocławiu za 800 tys. złotych 68 metrów.

Jak widać jednak po metrażu, nie są to typowe kawalerki z jednym pokojem. Ich ceny wynikają jednak nie tylko z ilości metrów kawdratowych, ale także z faktu, że to mieszkania nowe o wysokim standardzie, usytowane często w reprezentacyjnych częściach miast blisko centrum.

Jak widać jednak po metrażu, nie są to typowe kawalerki z jednym pokojem. Ich ceny wynikają jednak nie tylko z ilości metrów kawdratowych, ale także z faktu, że to mieszkania nowe o wysokim standardzie, usytowane często w reprezentacyjnych częściach miast blisko centrum.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >