BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Milion za kawalerkę. Małe mieszkania osiągają horrendalne ceny

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ceny mieszkań w Polsce osiągają zawrotne ceny od lat. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w niektórych przypadkach wzrosły nawet trzykrotnie. Szczególnie elektryzują obecnie ceny nowych kawalerek, które to potrafią osiągać wartości naprawdę astronomiczne. Z drugiej strony znaleźć możemy wciąż kilka razy tańsze kawalerki, które jednak nie powalają standardem.

Najtańsza kawalerka w stolicy kosztuje 163 tys. złotych, za które otrzymamy mieszkanie wielkości 25 metrów kwadratowych. Drożej od Warszawy kupimy tylko w Gdańsku. W stolicy Pomorza jednak za 165 tys. złotych otrzymamy znacznie mniejsze mieszkanie, bo liczące jedynie 16 metrów kwadratowych. Lepiej jest w Krakowie, gdzie za najtańsze jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 149 tys. złotych, we Wrocławiu koszt takiego to 137 tys. złotych, ale najtaniej jest w Poznaniu, gdzie najmniejszy koszt kawalerki to 99 tys. złotych.

Ceny mieszkań, szczególnie małych, potrafią szokować

Co jednak z tymi, którzy nie chcą kupować tak małych mieszkań ze standardem sprzed przynajmiej dekady? Na takie osoby czekają nowe kawalerki. Szczególnie dużo jednopokojówek z rynku pierwotnego znaleźć możemy we Wrocławiu. W Poznaniu znajdziemy takich mieszkań 444, W Warszawie na pierwszych właścicieli czeka 413 kawalerek, w Krakowie 397, a najmniej ich znjadziemy w Gdańsku.

Ceny jednak są znacznie wyzsze w przypadku nowych mieszkań, niż w przypadku tych z rynku wtórnego, a w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie. Najdrożej jest w Warszawie i Poznaniu, gdzie za nowy lokal trzeba zapłacić kolejno 1,65 mln złotych i 1,15 mln złotych. W zamian otrzymujemy mieszkanie o powierzchni 114 metrów kwdratowych i 142 metrów kwadratowych. Taniej jest w Krakowie, gdzie zapłacimy 859 tys. złotych, choć otrzymamy "tylko" 50 metrów kwadratowych, w Gdańsku za 745 tys. złotych otrzymamy 45 metrów, a we Wrocławiu za 800 tys. złotych 68 metrów.

Jak widać jednak po metrażu, nie są to typowe kawalerki z jednym pokojem. Ich ceny wynikają jednak nie tylko z ilości metrów kawdratowych, ale także z faktu, że to mieszkania nowe o wysokim standardzie, usytowane często w reprezentacyjnych częściach miast blisko centrum.

Tagi:

WarszawaPoznańPolska

Podobne artykuły

Finanse

PKO Bank Polski wydał ważny komunikat. Konta firmowe Inteligo zostaną wygaszone
Czytaj więcej >

Finanse

1000 plus zamiast 500 plus. Plany PiS. Minister wyjaśnia
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie
Czytaj więcej >

Finanse

Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu
Czytaj więcej >

Praca

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]