BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kaczyński podał jedynki wyborcze. Na jesieni mają dać zwycięstwo

13 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński zaprezentował nazwiska, które na jesieni mają przodować na listach wyborczych PiS. Wśród wymienionych nazwisk polityków partii rządzącej jest kilka zaskoczeń.

Jarosław Kaczyński ogłosił jedynki w poszczególnych okręgach wyborczych w wyborach do parlamentu, które odbędą się na jesieni. Jeszcze nie znamy ich daty, ale wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość już teraz szykuje się do ostrego ataku, który ma tej partii zapewnić zwycięstwo. Do 14 sierpnia prezydent Andrzej Duda ma ogłosić termin wyborów, które przypadną na jedną z niedziel między 12 października a 12 listopada.

Spośród najważniejszych nazwisk w partii, wiadomo już, że jedynką w Warszawie będzie sam Jarosław Kaczyński, co dla nikogo zaskoczeniem nie jest. Obecny premier, Mateusz Morawiecki, ma startować jako jedynka w Katowicach. Wicepremier i zarazem minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, wystartuje jako numer 1 w Kielcach, zupełnie jak 4 lata temu. Natomiast marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, będzie liderował liście z Krosna, jedynką w Szczecinie zostanie minister gospodarki morskiej, Marek Gróbarczyk, zaś w jako numer jeden z Poznania wystartuje minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz, która tym samym zabrała miejsce Ryszardowi Czarneckiemu, związanemu z Poznaniem szczególnie. Ten powalczy o miejsce w parlamencie z Piły.

Jarosław Kaczyński zaprezentował jedynki wyborcze

Ciekawa sytuacja ma miejsce w Krakowie, gdzie pierwsze miejsce na liście zajmuje Małgorzata Wasserman, która starała się na jesieni 2018 roku o prezydenturę w tym mieście. Na ostatnim miejscu tej listy znalazł się minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. Koalicjant PiS z Porozumienia ma na tyle rozpoznawalne nazwisko, że jego usytuowanie na ostatnim miejscu listy nie powinno mu zaszkodzić. W stolicy Pomorza, Gdańsku, PiS reprezentować na pierwszym miejscu ma Jarosław Sellin, wiceminister kultury, a numerem 1 w Białymstoku będzie minister edukacji, Dariusz Piontkowski.

Zaskoczeń nie ma także w Łodzi, gdzie z numeru pierwszego wystartuje Piotr Gliński, minister kultury. Przypomnijmy, że z tego samego miejsca Gliński startował w wyborach do parlamentu w 2015 roku. Z kolei zaskoczeniem może być fakt, że prezes PiS przesunął Jacka Sasina, wiceprezesa Rady Ministrów, który wystartuje jako lider list w Chełmie, choć 4 lata temu startował z okolic Warszawy. Tym razem w okręgu podwarszawskim wystartuje jako lider szef MON, Mariusz Błaszczak. Z Torunia wystartuje minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, a znany z kontrowersji Antoni Macierewicz będzie jedynką w Piotrkowie Trybunalskim.

Jedynką w Koszalinie zostanie wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker, szefowa MRPiPS, Bożena Borys-Szopa, będzie przewodzić liście PiS w Gliwicach, z Siedlec wystartuje minister energii, Krzysztof Tchórzewski, natomiast z Wałbrzycha startować będzie szef KPRM, Michał Dworczyk. Niespodzianką jest również spory udział wśród jedynek osób, które dotąd miejsc tych nie zajmowały. Mowa bowiem o 25 postaciach na 41 wszystkich, które wymienił Kaczyński. Ci są przede wszystkim uzupełnieniem list PiS po politykach, którzy udali się do europarlamentu.

W dziewięciu okręgach mamy młodych kandydatów. Mamy i zmianę i kontynuację. Mamy "jedynki", które w naszym przekonaniu będą mogły wykonywać swoje zdania. Na pierwszych miejscach pojawiło się po raz pierwszy 25 osób. Jesteśmy przekonani, że nasze „jedynki” będą intensywnie reprezentować PiS w trakcie wyborów - oświadczył Kaczyński.

W dziewięciu okręgach mamy młodych kandydatów. Mamy i zmianę i kontynuację. Mamy "jedynki", które w naszym przekonaniu będą mogły wykonywać swoje zdania. Na pierwszych miejscach pojawiło się po raz pierwszy 25 osób. Jesteśmy przekonani, że nasze „jedynki” będą intensywnie reprezentować PiS w trakcie wyborów - oświadczył Kaczyński.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >