BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Von Der Leyen z wizytą nad Wisłą: "Polska ważnym członkiem UE"

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ursula von der Leyen, wybrana w ubiegłym tygodniu na nową szefową Komisji Europejskiej, składa właśnie wizytę polskim władzom w Warszawie. Nową unijną liderkę przyjął premier, Mateusz Morawiecki. Rozmowy, które prowadzi von der Leyen z Morawieckim, mają dotyczyć zrównoważonego rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa, jak zaznaczyła przed spotkaniem szefowa Komisji Europejskiej. Podkreśliła także, że nie obawia się poruszać innych tematów, jak te, w których nie ma zgody między Polską i Unią Europejską, jak np. kwestie migracyjne i praworządności.

Będziemy mówili również na inne tematy. Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE - mówiła von der Leyen.

Ursula von der Leyen o Polsce: Istotny kraj UE

Szefowa Komisji Europejskiej zabrała głos w każdym z trzech tematów, mówiąc o tym, co najbardziej interesuje ją w wymienionych kwestiach. Zrównoważony rozwój dla von der Leyen to "dbanie o Ziemię, planetę, by była zdrowa i czysta, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym". Ważne dla niej jest, by w kwestię tę angażować ludzi, by ich uświadamiać i budować postawy prośrodowiskowe. Co do dobrobytu, von der Leyen zwróciła uwagę na aktywizację małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż jej zdaniem to one są podstawą innowacyjności oraz "kręgosłupem gospodarki".

W ramach bezpieczeństwa zaś mówiła o wzmożonej wpółpracy w ramach NATO, który to sojusz nazwała "najsilniejszym na świecie". Zaznaczyła jednakże, iż "są inne pola, w których to UE, a nie NATO mają rolę do odegrania, dlatego stworzone zostało tzw. PESCO", czyli mechanizm stałej współpracy strukturalnej.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że wizyta w Polsce po Berlinie i Francji była dla niej ważna. Zaznaczyła bowiem, że Polska to ważny członek Unii Europejskiej. Zapowiedziała także, że po wizycie w stolicy kraju nad Wisłą wybiera się do Chorwacji.

Było dla mnie ważne, by po Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska to istotny kraj w UE. Po Warszawie wybieram się do Chorwacji - powiedziała szefowa KE.

Tagi:

WarszawaUnia EuropejskaMateusz Morawiecki

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]