BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Von Der Leyen z wizytą nad Wisłą: "Polska ważnym członkiem UE"

25 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Ursula von der Leyen, nowa szefowa Komisji Europejskiej, składa wizyty w kolejnych stolicach Europy. Po Paryżu i Berlinie pojawiła się w Warszawie. Chwaliła polskie członkostwo w Unii Europejskiej, ale nie bała się mówić o tym, że w dyskusji z Polską wspó

Ursula von der Leyen, wybrana w ubiegłym tygodniu na nową szefową Komisji Europejskiej, składa właśnie wizytę polskim władzom w Warszawie. Nową unijną liderkę przyjął premier, Mateusz Morawiecki. Rozmowy, które prowadzi von der Leyen z Morawieckim, mają dotyczyć zrównoważonego rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa, jak zaznaczyła przed spotkaniem szefowa Komisji Europejskiej. Podkreśliła także, że nie obawia się poruszać innych tematów, jak te, w których nie ma zgody między Polską i Unią Europejską, jak np. kwestie migracyjne i praworządności.

Będziemy mówili również na inne tematy. Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE - mówiła von der Leyen.

Ursula von der Leyen o Polsce: Istotny kraj UE

Szefowa Komisji Europejskiej zabrała głos w każdym z trzech tematów, mówiąc o tym, co najbardziej interesuje ją w wymienionych kwestiach. Zrównoważony rozwój dla von der Leyen to "dbanie o Ziemię, planetę, by była zdrowa i czysta, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym". Ważne dla niej jest, by w kwestię tę angażować ludzi, by ich uświadamiać i budować postawy prośrodowiskowe. Co do dobrobytu, von der Leyen zwróciła uwagę na aktywizację małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż jej zdaniem to one są podstawą innowacyjności oraz "kręgosłupem gospodarki".

W ramach bezpieczeństwa zaś mówiła o wzmożonej wpółpracy w ramach NATO, który to sojusz nazwała "najsilniejszym na świecie". Zaznaczyła jednakże, iż "są inne pola, w których to UE, a nie NATO mają rolę do odegrania, dlatego stworzone zostało tzw. PESCO", czyli mechanizm stałej współpracy strukturalnej.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że wizyta w Polsce po Berlinie i Francji była dla niej ważna. Zaznaczyła bowiem, że Polska to ważny członek Unii Europejskiej. Zapowiedziała także, że po wizycie w stolicy kraju nad Wisłą wybiera się do Chorwacji.

Było dla mnie ważne, by po Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska to istotny kraj w UE. Po Warszawie wybieram się do Chorwacji - powiedziała szefowa KE.

Było dla mnie ważne, by po Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska to istotny kraj w UE. Po Warszawie wybieram się do Chorwacji - powiedziała szefowa KE.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >