Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Von Der Leyen z wizytą nad Wisłą: "Polska ważnym członkiem UE"
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 25.07.2019 02:00

Von Der Leyen z wizytą nad Wisłą: "Polska ważnym członkiem UE"

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ursula von der Leyen, wybrana w ubiegłym tygodniu na nową szefową Komisji Europejskiej, składa właśnie wizytę polskim władzom w Warszawie. Nową unijną liderkę przyjął premier, Mateusz Morawiecki. Rozmowy, które prowadzi von der Leyen z Morawieckim, mają dotyczyć zrównoważonego rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa, jak zaznaczyła przed spotkaniem szefowa Komisji Europejskiej. Podkreśliła także, że nie obawia się poruszać innych tematów, jak te, w których nie ma zgody między Polską i Unią Europejską, jak np. kwestie migracyjne i praworządności.

Będziemy mówili również na inne tematy. Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE - mówiła von der Leyen.

Ursula von der Leyen o Polsce: Istotny kraj UE

Szefowa Komisji Europejskiej zabrała głos w każdym z trzech tematów, mówiąc o tym, co najbardziej interesuje ją w wymienionych kwestiach. Zrównoważony rozwój dla von der Leyen to "dbanie o Ziemię, planetę, by była zdrowa i czysta, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym". Ważne dla niej jest, by w kwestię tę angażować ludzi, by ich uświadamiać i budować postawy prośrodowiskowe. Co do dobrobytu, von der Leyen zwróciła uwagę na aktywizację małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż jej zdaniem to one są podstawą innowacyjności oraz "kręgosłupem gospodarki".

W ramach bezpieczeństwa zaś mówiła o wzmożonej wpółpracy w ramach NATO, który to sojusz nazwała "najsilniejszym na świecie". Zaznaczyła jednakże, iż "są inne pola, w których to UE, a nie NATO mają rolę do odegrania, dlatego stworzone zostało tzw. PESCO", czyli mechanizm stałej współpracy strukturalnej.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że wizyta w Polsce po Berlinie i Francji była dla niej ważna. Zaznaczyła bowiem, że Polska to ważny członek Unii Europejskiej. Zapowiedziała także, że po wizycie w stolicy kraju nad Wisłą wybiera się do Chorwacji.

Było dla mnie ważne, by po Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska to istotny kraj w UE. Po Warszawie wybieram się do Chorwacji - powiedziała szefowa KE.