Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Polaków dręczy pracoholizm. Trudno nam wypocząć na urlopie
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 10.07.2019 02:00

Polaków dręczy pracoholizm. Trudno nam wypocząć na urlopie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Polacy często myślą o swojej pracy także w urlop czy weekend, kiedy de facto mają czas wolny. Jak wskazuje badanie "Życie w pracy" firmy rekrutacyjnej Michael Page, aż 48% Polaków przyznaje się do tego, że pracuje w urlop. 38% spośród nich mówi o tym, że w urlop pracuje czasami, a kolejne 10% wskazuje, że zdarza się to często.

Praca w urlopy to jednak nie wszystko. 68%, czyli ponad 2/3 spośród pracujących Polaków mówi o tym, że swoje działania w ramach stosunku pracy wykonuje w weekendy. Kolejne 75%, co stanowi 3/4 zatrudnionych, przyznaje, że swoją pracę wykonuje także wieczorami oraz nocą.

Polacy pracują w wolnym czasie

W tygodniu wielu z nas nie ma zamiaru odłączać się od służbowego e-maila czy telefonu. Jak przyznało 37% Polaków, sprawdzają skrzynkę pocztową nawet po pracy i w weekendy. Z kolei 31% oświadczyło, że zawsze odbiera telefony służbowe, nawet w czasie wolnym. Jednakże faktu, że Polacy pracują nocami i w weekendy Piotr Dziedzic, senior dyrektor w Michael Page, nie zalicza od razu do pracoholizmu.

Nasze badanie pokazuje także, że prawie 75 proc. respondentów pracuje również wieczorami i nocami. Możemy przypuszczać, że wiele z tych osób korzysta z pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, co pozwala im mniej standardowo zaplanować realizację obowiązków zawodowych. Dzięki temu, w ciągu tygodnia mogą więcej czasu poświęcić na sprawy prywatne lub rodzinne - mówi Dziedzic.

Co ciekawe, z badania wynika także, iż 7 na 10 Polaków pozytywnie ocenia swój balans między życiem prywatnym oraz zawodowym. Natomiast ponad połowa, bo 57% ocenia, że praca zdalna pozytywnie wpłynęła na ich życie. Jednakże 61% potwierdza, że "stały kontakt z życiem zawodowym, który umożliwia im telefon i laptop, niekorzystnie odbija się na równowadze życiowej".