Polacy mają coraz mniej na codzienne wydatki
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 31 Lipca 2019

Polacy po cichu ubożeją. Na codzienne wydatki jest coraz mniej pomimo 500 plus i trzynastek

Polacy ubożeją, jednak dzieje się to po cichu. Jak podaje Business Insider Polska, problem leży w rosnących cenach, których nie nadgania wzrost płac. Efekt ten jednak jest hamowany przez programy socjalne.

Polacy nie zauważają, jak szybko ubożeją. Branżowy portal donosi, iż niewspółgrający ze wzrostem cen wzrost płac doprowadził do sytuacji, w której średni rozporządzalny dochód na osobę w rodzinie jest coraz mniejszy. Tylko w drugim kwartale tego roku spadł o 1,8 punktu procentowego względem pierwszych trzech miesięcy 2019 roku. Efekt ten hamowany jest jednak przez programy socjalne, jak 500 plus czy trzynasta emerytura.

Tendencję spadkową widać jednak, jeśli spojrzeć na płace Polaków w dłuższej perspektywie czasu. W 2017 roku średni wzrost osiągnął 6,3%, w 2018 roku wzrost uplasował się jednak już na poziomie 4,3%. W drugim kwartale 2019 roku zwalniające tempo miało być spowodowane w 2/3 wyższą inflacją, a w 1/3 niższym tempem płac, jak twierdzi główny ekonomista Banku ING, Rafał Benecki. Na domiar złego Business Insider Polska donosi, iż w Polsce znów powiększa się poziom ubóstwa.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

Polacy nie czują spadku przez programy socjalne

Jednak gdy do szacunku dochodów włączymy świadczenia społeczne, czyli trzynastą emeryturę i 500 plus okazuje się, że w drugim kwartale 2019 tempo dochodów gospodarstw domowych rosło o 1,3 punktu procentowego, a w czwartym kwartale wzrośnie o 1,6 punktu procentowego - tłumaczy Benecki.

Choć wymienione programy sytuację ratują, robią to jedynie pozornie. Wciąż tempo wzrostu w ujęciu realnym spada i wraca do poziomu sprzed trzech lat. Ekonomista podkreśla, że jedyny ratunek w rosnących zarobkach Polaków. Na razie jednak nie zapowiada się, byśmy mieli zaskoczyć się pozytywnie pod tym względem.

W efekcie tempo wzrostu tych dochodów w ujęciu realnym wraca do poziomu z 2016 roku, a więc okresu, kiedy inflacja była ujemna. Trzeba jednak pamiętać, że są to transfery socjalne związane z cyklem wyborczym i taki skok w przyszłości się nie pojawi. To, co jest trwałym elementem dochodów gospodarstw domowych, rosnącym niezależnie od hojności polityków, to dochody z pracy - podkreśla ekonomista Banku ING.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie. Jest ulubienicą premiera
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News