wang yi
Autor Paulina Musianek - 8 Lipca 2019

Szef chińskiego MSZ: Chiny są gotowe importować więcej towarów z Polski

W ramach posiedzenia Polsko-Chińskiego Komitetu Międzyrządowego przy okazji 70. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych odbywa się wizyta szefa chińskiego MSZ w Polsce. Czy to krok w stronę poprawy handlu z Chinami?

Jacek Czaputowicz i Wang Yi uczestniczyli w drugim posiedzeniu polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego. Jego głównym celem jest planowanie i koordynacja współpracy w ramach partnerstwa strategicznego między tymi krajami.

Chiny chcą importować z Polski

Mamy wymierne wspólne interesy i wspólne dążenia, więc musimy wzmocnić zaufanie polityczne (...), stworzyć dobre warunki dla dalszego przyspieszenia naszej współpracy; musimy dobrze korzystać z wszystkich mechanizmów, w tym międzyrządowego komitetu, żeby wspierać kontakty między rządami, między resortami, by nasza współpraca wyróżniła się na tle Europy - mówił Wang Yi na konferencji prasowej w Warszawie wspominając o Inicjatywie Pasa i Szlaku.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

Zadeklarował również, że Chiny są gotowe importować z Polski więcej dobrej jakości towarów, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa oraz że szybki rozwój współpracy z Polską nastąpił w takich dziedzinach jak handel, infrastruktura, logistyka, wymiana międzyludzka i regionalna.

Polski minister spraw zagranicznych doceniając chińskie deklaracje zapowiedział podjęcie działań na rzecz budowy bardziej zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego z Polską oraz kontynuowanie dialogu z Chinami na rzecz eliminowania barier w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku.

Brak polsko-chińskiej równowagi

Jacek Czaputowicz przyznał jednak, że wyzwaniem pozostaje deficyt handlowy po stronie Polski.

W 2018 roku przekroczył on 28 miliardów dolarów - obroty handlowe między naszymi krajami osiągnęły 33 mld USD, ale tylko 2,5 mld USD to polski eksport do Chin. Saldo ujemne strony polskiej wzrosło o 14 proc. w stosunku do poprzedniego roku - mówił szef polskiego MSZ.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.