BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szef chińskiego MSZ: Chiny są gotowe importować więcej towarów z Polski

8 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

W ramach posiedzenia Polsko-Chińskiego Komitetu Międzyrządowego przy okazji 70. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych odbywa się wizyta szefa chińskiego MSZ w Polsce. Czy to krok w stronę poprawy handlu z Chinami?

Jacek Czaputowicz i Wang Yi uczestniczyli w drugim posiedzeniu polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego. Jego głównym celem jest planowanie i koordynacja współpracy w ramach partnerstwa strategicznego między tymi krajami. 

Chiny chcą importować z Polski

Mamy wymierne wspólne interesy i wspólne dążenia, więc musimy wzmocnić zaufanie polityczne (...), stworzyć dobre warunki dla dalszego przyspieszenia naszej współpracy; musimy dobrze korzystać z wszystkich mechanizmów, w tym międzyrządowego komitetu, żeby wspierać kontakty między rządami, między resortami, by nasza współpraca wyróżniła się na tle Europy - mówił Wang Yi na konferencji prasowej w Warszawie wspominając o Inicjatywie Pasa i Szlaku.

Zadeklarował również, że Chiny są gotowe importować z Polski więcej dobrej jakości towarów, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa oraz że szybki rozwój współpracy z Polską nastąpił w takich dziedzinach jak handel, infrastruktura, logistyka, wymiana międzyludzka i regionalna. 

Polski minister spraw zagranicznych doceniając chińskie deklaracje zapowiedział podjęcie działań na rzecz budowy bardziej zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego z Polską oraz kontynuowanie dialogu z Chinami na rzecz eliminowania barier w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku. 

Brak polsko-chińskiej równowagi

Jacek Czaputowicz przyznał jednak, że wyzwaniem pozostaje deficyt handlowy po stronie Polski.

W 2018 roku przekroczył on 28 miliardów dolarów - obroty handlowe między naszymi krajami osiągnęły 33 mld USD, ale tylko 2,5 mld USD to polski eksport do Chin. Saldo ujemne strony polskiej wzrosło o 14 proc. w stosunku do poprzedniego roku  - mówił szef polskiego MSZ.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >