Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Własny biznes - jakie studia są wymagane do odniesienia sukcesu?
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 08.07.2019 02:00

Własny biznes - jakie studia są wymagane do odniesienia sukcesu?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Własny biznes jakie studia? Przed tym pytaniem stanęła z pewnością niejedna osoba, która jeszcze przed rozpoczęciem studiów zaczęła się zastanawiać nad tym, jakie wykształcenie pomoże jej w przyszłości w prowadzeniu biznesu. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż w zasadzie zależy to od profilu biznesu, za jaki chcemy się wziąć. Jeśli więc dana osoba zastanawia się nad otwarciem firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie finansów i bankowości, wykształcenie informatyczne może być niewłaściwe.

Jest jednak kilka kierunków studiów, które zawsze były kojarzone z biznesem i niejednemu pomogły na rynku pracy. Jak nietrudno się domyślić, kierunki te są ściśle związane z zarządzaniem i finansami, od których trudno uciec w toku prowadzenia firmy. Mowa o kierunkach takich jak marketing, który zdecydowanie pomoże nam w promocji naszego przedsiębiorstwa nadaniu mu odpowiedniego wizerunku, ekonomia, która jest zawsze wyśmienitym towarzyszem w rozliczaniu się z finansami i stanowi świetną podstawę do wejścia w świat biznesu. Do grona tego zaliczane jest także zarządzanie, które niebagatelnie wpłynąć może na działanie firmy, pracę z kadrami czy umiejętność organizowania samej pracy.

Własny biznes jakie studia?

Przedstawione wyżej kierunki to jednak swojego rodzaju podstawa, dobry wybór, kiedy nie ma się pojęcia, co w zasadzie wybrać i co chcemy robić ze swoim biznesem. To właśnie często ten problem nieznajomości rynku i jego dynamicznego rozwoju przedstawiła w swojej wypowiedzi dla Gazety Wyborczej Joanna Bogdańska, właścicielka firmy organizującej szkolenia. Jak twierdzi, przez okres studiowania rynek może się bardzo zmienić, co więcej - często osoby, które myślą o własnym biznesie w wieku 19 lat, mają nikłe pojęcie o rynku pracy. Trudno więc wybrać jedne dobre studia, które mają naszej firmie zapewnić świetlaną przyszłość.

W ciągu pięciu lat studiów rynek może się bardzo zmienić. Szczególnie dotyczy to nowych technologii. Dlatego przewidywanie, czym będziemy zajmowali się z takim wyprzedzeniem jest ryzykowne. Poza tym, osoby rozpoczynające studia w wieku 19 lat zazwyczaj nie mają wiedzy na temat tego, co dzieje się na rynku pracy. Często też nie mają sprecyzowanych planów swojej przyszłości. Z doświadczenia wiem, że zakłada się jakąś firmę, a potem profil jej działalności ewoluuje. I za dwa lata może okazać się, że zajmujemy się zupełnie czym innym. Znam też przypadki osób, które w ogóle nie skończyły studiów, a ich firmy świetnie prosperują - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Bogdańska.

Dlatego też najlepszym wyborem są studia, które choć w pewnym stopniu odwołują się do profilu firmy, który w przyszłości będzie miało nasze przedsiębiorstwo. Doświadczenie zebrane przez 5 lat studiów, które może pomóc przy rozwoju firmy, jest bardzo dobrym wspomagaczem na początku istnienia przedsiębiorstwa. Choć w zasadzie należy pamiętać, że brak odpowiedniego wykształcenia nie powinien nikogo zniechęcać do zakładania własnej działalności. Posiadanie wykształcenia wyższego nie jest koniecznością w zakładaniu firmy, a często życiowe doświadczenie praktyczne jest znacznie lepszym sojusznikiem niż 5 lat teoretyzowania.