Czy ropa naftowa jest odnawialna
Autor Paulina Musianek - 2 Lipca 2019

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Wyjaśniamy

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Czy musimy naprawdę obawiać się, że zasoby ropy się skończą, czy jednak ropa wciąż się wytwarza?

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Wiedząc, że zapotrzebowanie na ropę nie maleje, wiele osób zastanawia się, kiedy nam jej zabraknie. Czy możliwe jest, że ropa wciąż się wytwarza? Czy jej zasoby są ograniczone?

Czy ropa naftowa jest odnawialna?

Ropa ma ogromną wartość dla naszej gospodarki, jest jednym z najcenniejszych paliw kopalnych na Ziemi. Ropa naftowa uważana jest nie nieodnawialne źródła energii. Według naukowców, powstała wiele tysięcy lat temu, kiedy klimat Ziemi był zupełnie inny. Tworzenie się jej było naturalnym procesem: martwe rośliny i zwierzęta znajdujące się pod ziemią pod wpływem ciepła i wagi warstw gleby przekształciły się w ciemną i woskową substancję zwaną kerogenem. Pozostawione same sobie cząsteczki kerogenu ostatecznie pękły, dzieląc się na krótsze i lżejsze cząsteczki składające się prawie wyłącznie z atomów węgla i wodoru. W zależności od tego, jak płynna lub gazowa jest ta mieszanina, zamieniła się ona w ropę naftową lub gaz ziemny. Był to proces, który odbywał się przez wiele tysięcy lat.

Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? WyjaśniamyDlaczego ropa naftowa rządzi światem? WyjaśniamyCzytaj dalej

Biorąc pod uwagę, że obecnie w samych Stanach Zjednoczonych zużywa się 18 milionów baryłek ropy dziennie, oczywiste jest, że nasze zużycie ropy naftowej może niedługo doprowadzić do jej braku. Nadzieją może być “zielona ropa naftowa”.

Odnawialna ropa naftowa z alg

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory w amerykańskim Departamencie Energii znaleźli sposób na stworzenie biopaliwa, które bardzo przypomina ropę naftową. Zielona ropa naftowa wymaga światła słonecznego, wody niezdatnej do picia, gruntów ornych i powietrza, aby zamienić glony w olej. Głównym źródłem energii jest dwutlenek węgla. Metoda ta ma pozwolić na wykorzystanie powstałego oleju w większości rafinerii, aby przekształcić go w benzynę, olej napędowy lub paliwo lotnicze. Co niezwykłe, proces ten zajmuje tylko kilka tygodni, a nie setki milionów lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  2. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia, możecie być przywódcą Europy
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News