BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Wyjaśniamy

2 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Czy musimy naprawdę obawiać się, że zasoby ropy się skończą, czy jednak ropa wciąż się wytwarza?

Czy ropa naftowa jest odnawialna? Wiedząc, że zapotrzebowanie na ropę nie maleje, wiele osób zastanawia się, kiedy nam jej zabraknie. Czy możliwe jest, że ropa wciąż się wytwarza? Czy jej zasoby są ograniczone?

Czy ropa naftowa jest odnawialna?

Ropa ma ogromną wartość dla naszej gospodarki, jest jednym z najcenniejszych paliw kopalnych na Ziemi. Ropa naftowa uważana jest nie nieodnawialne źródła energii. Według naukowców, powstała wiele tysięcy lat temu, kiedy klimat Ziemi był zupełnie inny. Tworzenie się jej było naturalnym procesem: martwe rośliny i zwierzęta znajdujące się pod ziemią pod wpływem ciepła i wagi warstw gleby przekształciły się w ciemną i woskową substancję zwaną kerogenem. Pozostawione same sobie cząsteczki kerogenu ostatecznie pękły, dzieląc się na krótsze i lżejsze cząsteczki składające się prawie wyłącznie z atomów węgla i wodoru. W zależności od tego, jak płynna lub gazowa jest ta mieszanina, zamieniła się ona w ropę naftową lub gaz ziemny. Był to proces, który odbywał się przez wiele tysięcy lat.

Biorąc pod uwagę, że obecnie w samych Stanach Zjednoczonych zużywa się 18 milionów baryłek ropy dziennie, oczywiste jest, że nasze zużycie ropy naftowej może niedługo doprowadzić do jej braku. Nadzieją może być “zielona ropa naftowa”.

Odnawialna ropa naftowa z alg 

Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory w amerykańskim Departamencie Energii znaleźli sposób na stworzenie biopaliwa, które bardzo przypomina ropę naftową. Zielona ropa naftowa wymaga światła słonecznego, wody niezdatnej do picia, gruntów ornych i powietrza, aby zamienić glony w olej. Głównym źródłem energii jest dwutlenek węgla. Metoda ta ma pozwolić na wykorzystanie powstałego oleju w większości rafinerii, aby przekształcić go w benzynę, olej napędowy lub paliwo lotnicze. Co niezwykłe, proces ten zajmuje tylko kilka tygodni, a nie setki milionów lat.

Tagi:

ropa naftowa

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >