BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Program leczenia niepłodności za 99,9mln zł. Rząd nie chce podać wskaźnika skuteczności

29 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia nie bada ile kobiet zaszło w ciążę w ramach programu rządowego. Czyżby wyniki nie były zbyt zadowalające?

99,9 mln zł na program leczenia niepłodności zamiast finansowanie In vitro

We wrześniu 2016 roku rząd PiS uruchomił "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016–2020" dla niepłodnych par, na który wydano prawie miliard złotych. Miał on wypełnić lukę po usuniętym przez partię rządzącą programu finansowania in vitro PO. Minęło 3 lata i nie wiadomo, ilu parom, które wzięły udział w kosztownym projekcie, udało się zajść w ciąże. “Rzeczpospolita” donosi, że Ministerstwo Zdrowia zmodyfikowało projekt tak, aby by nie musieć już kontrolować liczby ciąż.

Rząd nie chce już podawać, w jakim stopniu ich program jest skuteczny

Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", jeszcze rok temu resort przekazywał informacje na temat liczby ciąż z programu takie resort przekazywał. Teraz po cichu się z tego wycofał. 

W lipcu 2018 roku ministerstwo informowało, że 19 czerwca 2018 r. wśród par zakwalifikowanych do programu potwierdzono 70 ciąż. Były to dane zebrane z 16 ośrodków referencyjnych. W tym czasie ukazał się raport NIK, z którego wynikało, że na program wydano 23 mln zł, ale efekty dał on praktycznie zerowe. Izba jednoznacznie stwierdziła wtedy, że zastąpienie in vitro "Narodowym Programem Prokreacyjnym" jak dotąd okazało się spektakularną porażką - czytamy w Buisness Insider.

Ile kobiet zaszło w ciążę w tym roku, dzięki programowi PiS? Nie wiadomo. Wskaźnik zniknął z dokumentu. Teraz możemy znaleźć tam tylko informacje, ile par przystąpiło do udziału, ile par ukończyło cały etap diagnostyczny oraz liczbę par, które zostaną skierowane do dalszego leczenia niepłodności. W aktualnej wersji programu zniknął czwarty wskaźnik, czyli odsetek par, w których przypadku została potwierdzona klinicznie ciąża ze zdiagnozowaną przyczyną niepłodności. 

Wszystko przez “mizerne efekty" przedsięwzięcia

Liczba ciąż nie jest najlepszym miernikiem programu, bo z punktu widzenia założeń i celów jego skuteczność powinna być mierzona liczbą par, które skutecznie zakończyły diagnostykę - taką odpowiedź otrzymała “Rzeczpospolita” od biura komunikacji Ministerstwa na pytanie, dlaczego resort juz nie bada liczby ciąż. Zaś cytowany przez dziennik były wiceminister zdrowia w rządzie PO Igor Radziewicz-Winnicki, autor programu in vitro uważa, że nie bada się już skuteczności sposobu leczenia niepłodności bazujących w dużej mierze na naprotechnologii ponieważ, trudno, by ten program pomagał, bo nie ma w nim żadnego leczenia i wykonuje się samą diagnostykę, a od tego nie zachodzi się w ciążę. Jego zdaniem brak wskaźnika liczby ciąż ma "przykryć mizerne efekty" przedsięwzięcia.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >