BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kolejne biuro podróży ogłosiło upadłość. Za granicą przebywa 152 klientów touroperatora

22 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Kolejne polskie biuro podróży ogłosiło upadłość. Istniało na rynku prawie 30 lat. Co z jej klientami i wykupionymi wycieczkami?

Niecałe dwa tygodnie temu upadłość ogłosiło poznańskie biuro podróży Mediterraneum. Poszkodowanych zostało około 1000 klientów biura. Teraz zgłosiło niewypłacalność firmy do marszałka województwa śląskiego biuro podróży Steja Travel z Jastrzębia-Zdroju, jak poinformowała "Rzeczpospolita". Touroperator nie był w stanie wywiązać się z umów zawartych z podróżnymi. 

Kolejne polskie biuro podróży upadło

Steja Travel oferowało wyjazdy autokarami młodzieży do Bułgarii, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji i Włoch. Działało od 28 lat. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że była to rodzinna firma - założył ją ojciec, później prowadził syn.

Za granicą obecnie jest 152 klientów firmy

Z informacji przekazanych przez organizatora za granicą przebywa obecnie 152 podróżnych, w większości dzieci i młodzież na obozach młodzieżowych: w Bułgarii, gdzie znajduje się 107 osób, oraz w Hiszpanii - 45 osób - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Steja Travel zapewnia jednak, że noclegi i powrót są opłacone do końca ich pobytu.

Po prawie 30 latach działalności marki Steja, w tym 16 lat pod nazwą Steja Travel, z uwagi na niespodziewaną i zaskakującą decyzję banku o wycofaniu dalszego finansowania działalności firmy, a w związku z tym wymagalności spłaty zadłużenia zostaliśmy zmuszeni do podjęcia bardzo trudnej decyzji o ogłoszeniu niewypłacalności. Jednocześnie pragniemy poinformować, iż klienci, którzy obecnie przebywają na wyjazdach mają opłacone wszelkie świadczenia wraz z powrotem do kraju, spokojnie dokończą swój wypoczynek i wrócą do kraju zapewnionym przez nas transportem zgodnie z ich rezerwacjami. Wyjazdy, które mają się rozpocząć od dnia 19.07.2019 r. począwszy są anulowane - można przeczytać na stronie internetowej touroperatora. 

Poszkodowani otrzymają odszkodowania

Poszkodowanych jest ok. 230 osób, które wpłaciły zaliczki na wyjazdy wykupione u Steja Travel, które dopiero miały nastąpić. Odszkodowania wypłaci im Towarzystwo Ubezpieczeniowe AXA, które wystawiło touroperatorowi gwarancję.  

Dla umów zawartych do 28.02.2018 wysokość zabezpieczenia wynosi 621 344,90 zł. Dla umów zawartych od 01.03.2019r. gwarancja wynosi 911 939,20 zł.

Podobne artykuły

ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >