Polska nie sprzyja rozwojowi biznesu
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 31 Lipca 2019

Polska hamuje biznes? Jesteśmy jednym z 10 najtrudniejszych państw do prowadzenia firmy

Polska okazuje się być trudnym dla przedsiębiorców krajem. Wynika tak z raportu "Global Business Complexity Index" przeprowadzonego przez TMF Group. Zdaniem dyrektor operacyjnej z TMF, mamy wysokie bariery wejścia na rynek. Szczególnie dla biznesów zza granicy.

Polska znalazła się w rankingu najtrudniejszych dla biznesu państw Europy na lokacie zamykającą pierwszą 10. Jak wynika z badania TMF Group, nasz kraj posiada jedne z najbardziej złożonych przepisów dotyczących prowadzenia działalności na Starym Kontynencie. Problemy piętrzą się oczywiście przed naszymi rodzimymi przedsiębiorcami, którzy nierzadko potrafią zgubić się w biurokratycznym natłoku, ale jak wskazuje dyrektor operacyjna TMF Group w Polsce, Dagmara Witt-Kuczyńska, zakładanie działalności w Polsce to spore wyzwanie dla osób zza granicy.

Firmy z zagranicy chcące rozpocząć działalność w Polsce spotykają się z dużym wyzwaniem. Wszystkie dokumenty korporacyjne muszą być wypełnione w języku polskim, a założenie firmy w przypadku podmiotów, których spółki-matki zlokalizowane są poza Polską może trwać bardzo długo. Takie czynniki powodują, że tak istotny rynek europejski jak Polska ma wysokie bariery wejścia, co z kolei zmusza inwestorów do bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami, poruszającymi się swobodnie w zakresie krajowych regulacji - mówi Dagmara Witt-Kuczyńska.

Ministerstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złMinisterstwo Finansów szykuje nowy podatek. Do budżetu wpadnie 217,5 miliona złCzytaj dalej

Polska nie sprzyja biznesowi? Lepiej niż Niemcy, gorzej niż Czesi

Z kolei na 21. miejscu na świecie kraj nad Wisłą znalazł się w klasyfikacji dotyczącej złożoności środowiska biznesowego. Forsal.pl tłumaczy, że to lepiej, niż na Słowacji (6. miejsce) czy w Niemczech (7. miejsce), ale trudniej niż w Czechach (miejsce 48.) czy w Rosji (44. miejsce). Witt-Kuczyńska tłumaczy to z dynamiki zmieniających się przepisów prawa. W Polsce produkuje się ich tak dużo, że wyraźnie utrudnia to optymalne funkcjonowanie niejednemu biznesowi. Jednak to nie jest jedyny problem.

Stosunkowo wysokie miejsce Polski w rankingu oznaczające złożone warunki do prowadzenia biznesu wynika z często zmieniających się przepisów prawa; relatywnie trudnego dla inwestora zza granicy procesu zakładania firmy, a także wyjątkowo uciążliwych wymogów administracyjnych w obszarze sekretariatu korporacyjnego - czytamy w komunikacie do raportu.

Gdzie jest jednak najłatwiej otworzyć biznes, a gdzie najgorzej? Forsal.pl cytując raport "Global Business Complexity Index", wskazuje na Tajlandię, Kajmany, Curaçao oraz wyspę Jersey. Z kolei najmniej przyjazne dla biznesu środowiska to Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Brazylia, a pierwsze niechlubne miejsce zajęła Grecja.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News