BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dzień pracy Sejmu za 1,6 mln złotych. Władza idzie na rekord

26 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Sejm, czyli izba niższa parlamentu, to kosztowny w utrzymaniu organ władzy w Polsce. Okazuje się, że będzie jeszcze droższy w nadchodzącym roku. Wówczas dzienny koszt utrzymania jego pracy wyniesie 1,6 mln złotych.

Sejm już w 2020 roku będzie nas kosztował znacznie więcej, niż teraz musimy za jego działalność płacić. Do projektu budżetu Kancelarii Sejmu dotarli dziennikarze Faktu. Jak się okazuje, drogi w utrzymaniu już Sejm, będzie jeszcze kosztowniejszy. Obecnie na jego funkcjonowanie musimy łożyć rocznie około 525 mln złotych. Od 2020 roku koszta jego pracy wzrosną do poziomu 575,6 mln złotych. Oznacza to, że dziennie będziemy płacić 1,6 mln złotych na jego działanie.

Co zawiera się w kosztach funkcjonowania Sejmu? Kancelaria w projekcie budżetu na 2020 rok przewidziała przede wszystkim wzrosty kosztów. Mowa o uposażeniu posłów, pracowników Kancelarii Sejmu, ale także większych pieniądzach na poselskie mieszkania, opiekę medyczną, a także loty czarterowe dla deputowanych. Wszystkie te podwyżki będą nas kosztować około 50 mln złotych rocznie.

Sejm będzie nas kosztował 1,6 mln złotych dziennie

Na sprawę uwagę zwrócił Jarosław Urbaniak, poseł Platformy Obywatelskiej. Gazeta.pl podaje, iż deputowany zwrócił uwagę, że dotąd wzrost wydatków na działalność Sejmu tłumaczono 550. rocznicą parlamentaryzmu Polskiego czy 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2020 roku nie ma jednak żadnej tego typu rocznicy, a koszta działania Sejmu rosną z roku na rok.

W budżecie na 2020 rok natomiast uwzględniono koszta wyborów z 2019 roku, a raczej następstw tychże. Gazeta.pl pisze iż kosztować nas będą niemało odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystany urlop dla posłów po wyborach parlamentarnych na jesieni. To 33 mln złotych. Mieszkania wynajmowane dla parlamnetarzystów w Warszawie to kolejne 1,8 mln złotych więcej, koszty opieki medycznej wzrosły o 33%, czarter samolotów o 500 tys. złotych. Zapłacimy więcej też za diety poselskie, bo 800 tys. złotych więcej niż w 2019 roku, za biura 6,5 mln złotych więcej.

Warto przypomnieć, że w 2010 roku budżet Sejmu kosztował nas "jedynie" 359,8 mln złotych. W 2017 roku było to 447 mln złotych, a już w 2018 roku aż 521 mln złotych.

Warto przypomnieć, że w 2010 roku budżet Sejmu kosztował nas "jedynie" 359,8 mln złotych. W 2017 roku było to 447 mln złotych, a już w 2018 roku aż 521 mln złotych.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >