Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Czy biznesmen to zawód? Coraz częściej się o nim tak mówi
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 11.07.2019 02:00

Czy biznesmen to zawód? Coraz częściej się o nim tak mówi

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czy biznesmen to zawód? Najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest definicja tego słowa. Jak podaje Słownik Języka Polskiego, zawód to "zajęcie, którego ktoś się wyuczył, wykonywane w celach zarobkowych". Nie ma jednak szkół czy studiów, po których zostajemy dyplomowanymi biznesmenami.

Nie można jednak z tego względu wyrzucać biznesmena z puli zawodów. Choć nie podchodzi on pod tę definicję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uznać go za zawód. Musimy bowiem pamiętać, że biznesmen to nietypowe zajęcie, które wymaga jednak różnych kompetencji w zależności od profilu biznesu, jakiego dana osoba się podejmuje. Przykładowo - biznesmen prowadzacy firmę informatyczną, posiadający wykształcenie informatyczne, pracuje w zawodzie. W końcu także biznesmen spełnia warunek "wykonywania zajęcia w celach zarobkowych".

Czy biznesmen to zawód?

Jak mówi Jerzy Wojciech Tyburski, prezes zarządu w Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej, zawód, jakim jest biznesmen, nie jest dla każdego. Wymaga bowiem wysokiej odporności psychicznej, gotowości na zmiany i wyzwania, a także sporej elastyczności. Bycie biznesmenem nie jest bowiem obwarowane takimi zasadami, jak inne zawody - chodzi m.in. o ośmiogodzinny dzieć pracy, czy też nierzadkie spotkania biznesowe w ramach pracy. 

Na pewno jest to ciekawy zawód. Tutaj dzień do dnia niepodobny. Daje szansę sprawdzenia się i wyżycia. Jest to też zawód opatrzony wieloma stresami i nieoczekiwanymi sytuacjami. Trudno tu mówić o ustabilizowanej pracy, przychodzeniu na konkretną godzinę i wychodzeniu po ośmiu - mówi