BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy biznesmen to zawód? Coraz częściej się o nim tak mówi

11 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Czy biznesmen to zawód? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, gdyż liczba biznesmenów rośnie. Czy można więc uznać ich za ludzi pracujących w zawodzie? Sprawa nie do końca jest jasna.

Czy biznesmen to zawód? Najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest definicja tego słowa. Jak podaje Słownik Języka Polskiego, zawód to "zajęcie, którego ktoś się wyuczył, wykonywane w celach zarobkowych". Nie ma jednak szkół czy studiów, po których zostajemy dyplomowanymi biznesmenami.

Nie można jednak z tego względu wyrzucać biznesmena z puli zawodów. Choć nie podchodzi on pod tę definicję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by uznać go za zawód. Musimy bowiem pamiętać, że biznesmen to nietypowe zajęcie, które wymaga jednak różnych kompetencji w zależności od profilu biznesu, jakiego dana osoba się podejmuje. Przykładowo - biznesmen prowadzacy firmę informatyczną, posiadający wykształcenie informatyczne, pracuje w zawodzie. W końcu także biznesmen spełnia warunek "wykonywania zajęcia w celach zarobkowych".

Czy biznesmen to zawód?

Jak mówi Jerzy Wojciech Tyburski, prezes zarządu w Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej, zawód, jakim jest biznesmen, nie jest dla każdego. Wymaga bowiem wysokiej odporności psychicznej, gotowości na zmiany i wyzwania, a także sporej elastyczności. Bycie biznesmenem nie jest bowiem obwarowane takimi zasadami, jak inne zawody - chodzi m.in. o ośmiogodzinny dzieć pracy, czy też nierzadkie spotkania biznesowe w ramach pracy. 

Na pewno jest to ciekawy zawód. Tutaj dzień do dnia niepodobny. Daje szansę sprawdzenia się i wyżycia. Jest to też zawód opatrzony wieloma stresami i nieoczekiwanymi sytuacjami. Trudno tu mówić o ustabilizowanej pracy, przychodzeniu na konkretną godzinę i wychodzeniu po ośmiu - mówi

Tagi:

Własna firmapracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Scena

Praca

Życie muzyka. Nie jest łatwo utrzymać się z pasji

Czytaj więcej >

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >