BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ogrzewanie znacząco zdrożeje? PiS po cichu przepycha ustawę o gazociągach

17 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ogrzewanie w Warszawie zdrożeje? Wiele na to wskazuje. Wszystko przez ustawę o gazociągach, którą pospiesznie przepycha PiS. Rachunek zapłaci stolica.

Ogrzewanie w stolicy może podrożeć. Wskazują na to zapisy najnowszej specustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość przepycha w ekspresowym tempie. Pracom nad nowym prawem sprzyja zamieszanie wokół rekrutacji do szkół, które skutecznie odwraca uwagę od problemu, który już niebawem mogą mieć mieszkańcy Warszawy. 4 lipca pojawiły się plany nowelizacji, 10 lipca rząd je przyjął, a już 12 lipca miały swoje pierwsze czytanie.

Jak podaje portal INNPoland, władza zdecydowała się nawet na rezygnację z konsultacji społecznych. Te natomiast wydają się być odpowiednie, jeśli mówimy o ustawie, która wyciągnie z kieszeni Polaków kolejne pieniądze. Ograniczono się jednak na zaprezentowaniu planów na obradach Komisji Stałej.

Ogrzewanie droższe dla mieszkańców stolicy

Same zapisy ustawy dotyczą w sumie Świnoujścia, ale nikt nie powinien dać się zwieść. Andrzej Kublik z Gazety Wyborczej tłumaczył, że ustawa de facto ma na celu rozszerzenie uproszczeń administracyjnych oraz "odstępstw od normalnych zasad przetargowych na budowę kilkunastu gazociągów", ale także nieznanej dotąd liczby elektrociepłowni. Co więcej, inwestycjami, które opisano w ustawie, dotąd zajmowała się firma Gaz-System. Jednak wedle ustawy, część z uprawnień przypadnie Polskiej Spółce Gazownictwa (PSG).

I tutaj zaczynają się problemy warszawian. Elektrociepłownia Siekierki oraz Ciepłownia Kawęczyn obecnie działają w ramach Gaz-Systemu, jednak po zmianach rządu zostaną przekazane pod władzę PSG. Taryfy Gaz-Systemu są tańsze od tych, które oferuje PSG, co oznacza, w prostej linii, że za zmiany te zapłacą odbiorcy, czyli właśnie mieszkańcy Warszawy. Na domiar złego INNPoland przypomina, że oprócz podwyżek cen gazu i ciepła, będą, i to już wszystkich Polaków, czekać podwyżki cen prądu. Te na razie rząd zatrzymał, ale już od 2020 roku za prąd mamy zapłacić o 30% do 50% więcej.

Tagi:

Warszawagaz

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >