Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Opozycja rusza w Polskę w nowym programem, przede wszystkim niższe podatki
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 12.07.2019 02:00

Opozycja rusza w Polskę w nowym programem, przede wszystkim niższe podatki

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Koalicja Obywatelska ruszyła z programem, któremu nadała nazwę “Nowy porządek, gospodarczy START”, stąd też chce, aby wszystkie elementy programy były “startem”.

Jaki pomysł ma KO na zwiększenie wynagrodzenia?

Jak mówią sami koalicjanci największy priorytet chcą nadać programowi “wyższa płaca START”. Przede wszystkim mowa tutaj o zmniejszeniu kosztów pracy a także obciążenia fiskalnego pensji. Do projektu można przypisać także propozycje ulg podatkowych dla przedsiębiorców. KO proponuje także zmniejszenie opodatkowania emerytury. Osoby, które zarabiają poniżej 4,5 tys. zł brutto mają też otrzymać dodatkową pomoc od państwa. Pensja minimalna ma plasować się w połowie średniej krajowej, a młodzi przedsiębiorcy będą mogli liczyć na ulgi PIT. 

Wzmocnienie systemu emerytalnego 

Dużo propozycji Koalicja Obywatelska ma także wobec emerytów. Przede wszystkim jest to plan wzmocnienia systemu emerytalnego poprzez zasilenie kont emerytalnych akcjami skarbu państwa. Konto w ZUS będzie mogło składać się więc z papierów wartościowych. W grę wchodzić będzie także dodatkowa premia do emerytury za długi staż pracy, co jest również podyktowane chęcią zatrzymania ludzi jak najdłużej w pracy. 

Wzmocnienie władzy lokalnej 

Koalicjanci zakładają także proces decentralizacyjny i wzmocnienie władzy samorządowej, która miałaby mieć większy wpływ na rozwój regionalny. Miałoby to nastąpić dzięki zwiększeniu zysków z podatków PIT i CIT.