Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? Wyjaśniamy
Paulina Musianek
Paulina Musianek 02.07.2019 02:00

Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? Wyjaśniamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? Nasz świat zdominowany jest przez te “czarne złoto”, które niestety często jest przyczyną wojen. Ropa naftowa może uczynić kraj bogatym, a jej niedobory mogą poważnie zachwiać ekonomią świata. Obecnie ropa naftowa stanowi około 33% światowych źródeł energii, co czyni ją najważniejszą siłą napędową gospodarki. W jaki sposób ta czarna, lepka substancja może mieć taki wpływ na losy świata?

Dlaczego ropa naftowa rządzi światem? Początki przemysłu naftowego i znaczenia ropy

Przemysł naftowy rozpoczął się w połowie XIX wieku wraz ze stworzeniem pierwszego na świecie opłacalnego ekonomicznie szybu naftowego w USA. Kilka lat później w Titusville w Pensylwanii powstała pierwsza komercyjna studnia naftowa w Ameryce, w której wprowadzono nową technikę wykorzystującą rurociąg do wywiercenia otworów, aby umożliwić głębsze wiercenie. Sukces odwiertu, a także zapotrzebowanie na naftę, spowodowały gwałtowny wzrost cen ropy naftowej i dały początek nowej, zyskownej branży.

Punktem zwrotnym dla znaczenia ropy naftowej była pierwsza wojna światowa. Zastępując węgiel ropą w brytyjską marynarce, Winston Churchill dał Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom istotną przewagę nad wrogami. Po zwycięstwie aliantów brytyjski sekretarz spraw zagranicznych Lord Curzon stwierdził: Alianci popłynęli do zwycięstwa na fali ropy.

Po wojnie odkryto ogromne rezerwy ropy na Bliskim Wschodzie, co sprawiło, że dawni sojusznicy - Francja, Wielka Brytania i USA stali się konkurentami w walce o kontrolę tamtejszej ropy. Obecnie wciąż wiele krajów produkujących ropę naftową jest niestabilnych politycznie lub ma poważne problemy z USA. Te “czarne złoto” jest najważniejszym towarem na świecie ze względu na rozwój i uzależnienie od energii wszystkich ludzi na świecie. Znaczenie ropy naftowej w nowoczesnym społeczeństwie przemysłowym gwałtownie wzrosło wraz z rozprzestrzenianiem się samochodów na początku XX wieku.

Cenne “czarne złoto”

Pięć z dziesięciu najlepiej zarabiających firm na świecie to firmy naftowe, według raportu magazynu Fortune. Ropa naftowa i branże na niej oparte napędzają większość światowej gospodarki i polityki.

Ropa dominuje w każdym aspekcie naszego życia. Napędza nasze samochody, jest wykorzystywana do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, energii elektrycznej dla naszych domów i fabryk, a nawet może znaleźć się w nawozie do gleby, w której rośnie nasza żywność. Dosłownie polegamy na niej wszyscy. Produkty, których używamy na co dzieć takie jak żywność, materiały, ubrania, komputery, telefony komórkowe, farmaceutyki itp. wymagają bezpośrednio lub pośrednio ropy naftowej i innych paliw kopalnych na potrzeby części produkcji lub transportu. Większość sprzętu i maszyn w gospodarstwie, takich jak ciągniki i kombajny, wykorzystuje pochodne paliw ropopochodnych. Samoloty, pociągi i samochody są również niezbędne do przemieszczania artykułów spożywczych na całym świecie. Tak więc utrata tych zasobów czy dostępu do nich miałaby na nas wszystkim ogromny wpływ.

Kulturowy wpływ ropy jest świetny. W całej historii naszej cywilizacji nigdy dotąd pojedynczy produkt nie był tak fundamentalny dla ludzkich potrzeb. Nic więc dziwnego, że kraje, które mają złoża ropy “trzymają w garści” resztę świata.